Топ Новости

Со Фолклорен ѓердан започнуваат 7-мо Ноемвриските одбележувања

Петок, 01 Ноември 2019

Денот на ослободувањето на Гевгелија 7-ми Ноември од вечерва започнува со еднонеделните културни одбележувања во знак на 75 години слободарски живот на граѓаните од општина Гевгелија.

Првиот програмски настан е вечерва во 19:30 часот во салата на Народниот театар во Гевгелија каде ќе се изведе традиционалната манифестација „Фолклорен ѓердан“. На истата учество ќе земат културноуметнички друштва од општината и гостински фолклорни групи.

Сцената на Народниот театар со песни и игри ќе ја исполнат ансамблот „Бојмија“ од Гевгелија, КУД „Браќа Толеви“ од Прдејци, КУД „Дримкол“ од Вевчани, како и скопските фолклорни друштва „Блажевски“, фолклорното студио „Етнос“ и АКУД „Мирче Ацев“.

Настанот е во организација на Пионерскиот дом, кој како јавна општинска установа се приклучува со свои програмски организации за одбележување на Денот на општина Гевгелија.

Петок, 1, ноември, 19:30 часот, салата на Народниот театар ги очекува сите славеници на 75 години слободна Гевгелија.


Last modified on Петок, 01 Ноември 2019 - 18:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прес на СДСМ: Зголемувањето на пензите реалност со СДСМ

Претседателот на Општинската организација на СДСМ за Гевгелија Владислав

Повеќе

Гевгелија на меѓународна конференција за бегалците во Шпанија

Гевгелиски искуства од бегалската криза минатата недела беа пренесени на 5-та

Повеќе

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.