Топ Новости

Со Фолклорен ѓердан започнуваат 7-мо Ноемвриските одбележувања

Петок, 01 Ноември 2019

Денот на ослободувањето на Гевгелија 7-ми Ноември од вечерва започнува со еднонеделните културни одбележувања во знак на 75 години слободарски живот на граѓаните од општина Гевгелија.

Првиот програмски настан е вечерва во 19:30 часот во салата на Народниот театар во Гевгелија каде ќе се изведе традиционалната манифестација „Фолклорен ѓердан“. На истата учество ќе земат културноуметнички друштва од општината и гостински фолклорни групи.

Сцената на Народниот театар со песни и игри ќе ја исполнат ансамблот „Бојмија“ од Гевгелија, КУД „Браќа Толеви“ од Прдејци, КУД „Дримкол“ од Вевчани, како и скопските фолклорни друштва „Блажевски“, фолклорното студио „Етнос“ и АКУД „Мирче Ацев“.

Настанот е во организација на Пионерскиот дом, кој како јавна општинска установа се приклучува со свои програмски организации за одбележување на Денот на општина Гевгелија.

Петок, 1, ноември, 19:30 часот, салата на Народниот театар ги очекува сите славеници на 75 години слободна Гевгелија.


Last modified on Петок, 01 Ноември 2019 - 18:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.