Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Прво место за „Дон Кихот“ од Гевгелија на меѓународниот уметнички фестивал во Бугарија

Понеделник, 02 Декември 2019

На годинашниот 14-ти по ред фестивал на уметноста од меѓународен ранг „Утринска ѕвезда“, кој се одржува во Банско, Р. Бугарија, Драмската група „Дон Кихот“ од Гевгелија, го освои првото место.
Ова е второ учество на гевгелиската аматерска драмска група на овој престижен меѓународен фестивал и по втор пат прво место за нивните претстави.
Годинава, во многу силната фестивалска конкуренција на учесници, аматерската драмска група „Дон Кихот“ од Гевгелија го освои првото место со претставата „Како да се ограби банка“, во режија на Катица Џишева-Дупарова и продукција на Домот на културата од Гевгелија.

Минатата 2018 година возрасната група на драмското студио „Дон Кихот“ од Гевгелија го освои првото место со претставата „На здравје“ што ја режираа сестрите Даниела и Катица Џишеви. Покрај првото место младите актери од Гевгелија освоија и специјална награда во вид на ваучер во вредност од 500 евра за учество на драмскиот фестивал во Албанија, кој се одржува 2019 година. Ова е резултатот од првото дебитантско учество на донкихотовите актери на уметничкиот фестивал во Банско, минатата година.
За сцојниот успег режисерката Цишева изјавува:
– „Уште еднаш нашите членови го покажаа раскошниот талент и професионализам кој очигледно е пресуден за освојување награди на фестивалите, но и потврдија дека со право се добитници на сребрената плакета по повод празникот на општина Гевгелија“ – вели раководителката на драмското сртудио „Дон Кихот“ Даниела Џишева.
Актерската игра беше доверена на Каме Ќаев, Светлана Стојковиќ, Лазе Николов, Ангелина Шуклева, Петар Јанчев и Сандра Спасовска. Сценографијата е дело на Михаил Петров.

Фестивалот во Банско траеше пет дена, а на него настапија 2.500 аматери-членови на театарски групи од Македонија, Грција, Украина, Шпанија и Бугарија. Сите тие пред стручното жири го презентираа својот уметнички талент во осум различни области.

Фестивалот „Утринска твезда“ работи и дејствува под заштита на УНЕСКО и има голем број настани од областа на културата и спортот во кои годинава учествуваа околу 3.000 учесници од многу европски земји.


Last modified on Понеделник, 02 Декември 2019 - 17:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пет часовен прекин на електрична енергија во Гевгелија

ЕВН информира дека утре 29.02.2020 (сабота) со почеток од 05 часот наутро се до

Повеќе

Одложена училишната екскурзија за Италија на учениците од СОУ „Ј.Јосифовски“-

Следејќи ги препораките на Владата, Министерството за здравство и Институтот за

Повеќе

Ветровита Гевгелија со брзина на ветер од 50 км/час

Денешното тивко и напати облачно време попладнево продолжи со ветерни налети

Повеќе

Притвор за осомничен за силување на малолетничка во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка при

Повеќе

Рехабилитација на патот Нов Дојран-Стар Дојран-Граничен премин Дојран

Осумтотини илјади евра за рехабилитација на патиштата и улиците во општина

Повеќе

Исплатени субвенциите за обработлива површина до еден хектар

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на

Повеќе

Зајакната контролата на аеродромите и на граничните премини

Македонските епидемиолози велат дека ќе бидат потребни големо екипирање и

Повеќе

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.