Топ Новости

Михаил Петров награден на конкурсот „Тrash for art 2019“

Вторник, 17 Декември 2019

Уметникот Михаил Петров од Гевгелија со своето дело „Печка на дрва“ го освои второто место на националниот конкурс „Тrash for art 2019“ во организација на „Пакомак“ од Скопје.
Заедно со дипломата уметникот се стекна и со награден фонд од 20.000 денари.

Во останатите наградени поединци се Ангела Бошкова со делото „Папагал“ и награда од 30.000 денари за освоеното прво место, и Павел Миладиновски како третопласиран со делото „Тежината на светот од загадувањето“ за кој наградниот фонд изнесува 10.000 денари.

- „Уметноста може да се изрази на разни начини, а пријавените дела покажаа дека имагинацијата на креаторите нема граници. Сите дела пристигнати на конкурсот имаат посебна важност и убавина. Го цениме нивниот труд и обид да му дадат нова димензија на нешто на кое многумина гледаат како да е амбалажен отпад, а не и нова уметничка иднина на материјалот“, велат организаторите на конкурсот, фирмата „Пакомак“, која се занимава со управување со пакување и отпад од пакување. Основно мото во работата на оваа фирма е дека „Амбалажата што има минато може да има и иднина“. Со таков став кон својата работа тие веќе неколку години наназад се организатори на ваквиот вид уметнички награден конкурс.

Според пропозициите сите дела се изработени со користење на отпаден материјал, најмалку 10 парчиња амбалажен отпад од ист или различен вид на отпад (лименки, пластични или стаклени шишња, тегли, картонски кутии, кеси од чипс, капачиња, конзерви и сл.) и да бидат високи до 150 сантиметри.
На наградниот конкурс можеа да учествуваат возрасни и деца, посетители на детски градинки, училишта, (основни и средни) како и факултети, невладини организации, но и поединци.

Уметникот Михаил Петров од Гевгелија, за изработка на своето уметничко дело користел картон, 10 парчиња, создавајќи печка на дрва во нормални кујнски дименции (80 х 40 х 40 см). Како наставник по ликовна уметност во ООУ „Крсте Мисирков“ каде што сега е директор, пред две години (во 2017) Михаил Петров со неговите ученици создадоа Ајфелова кула висока 300 сантиметри користејќи картон и 3.000 капачиња од употребени пластични шишиња и освоија прво место во конкуренција на основни училишта и петто место на меѓународна излoжба во конкуренција на 50 ликовни секции од Балканот. Ова е само податок плус за неговата ангажираност во уметноста, било таа да се создава од материи кои за други претставуваат отпад.

Целта на конкурсот на „Пакомак“ е да се создава уметност, а не ѓубре како стил на постапка со отпадот кој го создаваме секојдневно околу нас.

- „Сакавме да ги поттикнеме учесниците дека со волја, вештина и сосема малку или без воопшто вложени финансиски средства може да креираат нешто конкретно, функционално и убаво, а притоа да освојат вредни награди и да го добијат статусот на еколошки-ангажиран уметник“, изјави Ико Брдароски, менаџер за грижа на корисници во „Пакомак“.

Награденото дело на М. Петров останува во сопственост на „Пакомак“ како дел од трајната изложбената поставка на фирмата.


Last modified on Вторник, 17 Декември 2019 - 11:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

Заев од Гевгелија: Ова не е гола борба за власт туку носење храбри одлуки за

СДСМ и коалицијата „Можеме“ вечерва одржаа отворена трибина со граѓаните на

Повеќе

Марија Костадинова од СДСМ: Не за рудници во нашата земја

Марија Костадинова кандидат за пратеник на СДСМ во ИЕ4 денеска со експресен

Повеќе

Марија Костадинова - капитални проекти за инфраструктурно поврзани граѓани

Кандидатот за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ од општина Гевгелија за

Повеќе

Од денеска Македонија ги отвори границите без обврска за тест и карантин

Од денеска целосно се отвораат сите гранични премини во државата со што

Повеќе

Обнова на рудниците ветува ВМРО-ДПМНЕ

Во предизборната капмања ВМРО-ДПМНЕ ја актуелизира темата за отварање на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.