Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Културата во Гевгелија со буџетска поддршка од 4.000.000 денари за 2020

Вторник, 04 Февруари 2020

Според Програмата за развој на културата за 2020 година што ја донесе Советот на Општина Гевгелија, проектите на организаторите на културни настани во Општината ќе бидат поддржани со средства од локалниот буџет во износ од 4.000.000 денари.

Триесет и седум здруженија на граѓани, културно уметнички друштва и установи ќе добијат дотации кои се движат од 10.000 до 550.000 денари.

Од долгогодишните културни креатори и афирматоори на културните вредности на општината во Програмата за култура за 2020 година се најдоа: КУД „Танец“ Миравци со одобрени буџетски финансии од 150.000 денари, КУД „Бојмиа„ од Гевгелија (170.000 дена.), КУД „Негорци“ од Негорци (150.000 ден.), КУД „Браќа Толеви“ Прдејци (100.000 ден.), ЗГ „Тера“ Гевгелија (300.000 ден.), ЗГ „Дон Кихот“ (50.000 ден.), Градски мешан хор „Гортинија“ (180.000 ден.), КУД „Распеани гевгеличани“ (40.000 ден.).

Меѓу организаторите на специфичните творби и творештва се и општинските установи од областа на културата чии наменските проекти се финасирани со следните износи: Пионерски дом „Јосип Броз Тито“ Гевгелија за седум програмски потфати добива средства во износ од 150.000 денари, ООМУ „Васо Карајанов“ (40.000 ден.), Дом на културата Гевгелија (150.000 ден.), ЈОУ Библиотека „Гоце Делчев“ (80.000 ден.), активности на Народен театар Гевгелија (550.000 ден.).

Меѓу понудувачите на културни проекти за 2020 година се и 12 индивидуални културни работници, поети, музичари, ликовни уметници креатори на самостојни проекти кои за организација на истите ќе бидат поддржани со програмата за култура во износи од 10.000, 30.000 до 80.000 денари, во зависност од обемноста на проектот. Меѓу нив е м-р Глигор Гелебешев, организатор на Меѓународниот натпревар за млади пијанисти, Стефан Марковски за превод и KDP објава на романот „Еретички писма или наоѓајќи го небото што сјае црвено“ на англиски јззик, Апостол Митров - Ацо за аудио и видео запис на песната „Ода за Гевгелија“.

Значаен дел на средства се одвоени за одбележување на Спасовден (700.000 ден.), а 365.000 денари остануваа за „други активности“ од општ културен интерес за Општината.

На огласот за финансиска поддршка на културни проекти од интерес за Општината годинава се јавиле 54 апликанти, одобрени се 37, а 17 се одбиени заради непотполна документација, или несогласување со критериумите во конкурсот (за 13 се наведени причините за одбивање на апликацијата, а другите 4 не се ниту спомнати во Програмата). Тоа значи растечки интерес кај културните креатори за финансиска поддршка на своите проекти од буџетот на Општината.

Програмските залагања за помагање на културата во рамките на Општина Гевгелија се присутни во работата на локалната самоуправа веќе 12 години по ред, на задоволство на организаторите и секако локалната публика како консумент на настаните и странската публика која ги следи гостувањата на општинските културни креатори при посета на културни фестивали во странство.

За реализација на програмата е надлежен градоначалникот на општината, а корисниците на средства се задолжени за своите остварувања да поднесат извештај пред Советот на општината.


Last modified on Вторник, 04 Февруари 2020 - 10:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ветровита Гевгелија со брзина на ветер од 50 км/час

Денешното тивко и напати облачно време попладнево продолжи со ветерни налети

Повеќе

Притвор за осомничен за силување на малолетничка во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија до судијата на претходна постапка при

Повеќе

Рехабилитација на патот Нов Дојран-Стар Дојран-Граничен премин Дојран

Осумтотини илјади евра за рехабилитација на патиштата и улиците во општина

Повеќе

Исплатени субвенциите за обработлива површина до еден хектар

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на

Повеќе

Зајакната контролата на аеродромите и на граничните премини

Македонските епидемиолози велат дека ќе бидат потребни големо екипирање и

Повеќе

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.