Промоција на „Антички монети“ од Бобан Хусеновски

Петок, 12 Октомври 2018

Вториот том на „Антички монети“ на авторот Хусеновски излегоа од печат деновиве, а по повод 11-ти Октомври беа промовирани во Гевгелија

 

 

Вредносните апоени од античко време пронајдени на локалитетот Вардарски рид уште еднаш се предизвик за книжевен писмен траг на археологот Бобан Хусеновски, долгогодишен истражувач на овој локалитет и тајните кои ги крие во себе.

После 14 години, по издавањето на првата монографија во 2004 годна Хусеновски повторно се навраќа на монетите од античко време најдени на јужната тераса од Вардарски рид, локација позната како старо-македонскиот град Гортинија.

Вториот том на „Антички монети“ на авторот Хусеновски излегоа од печат деновиве, а по повод 11-ти Октомври беа промовирани во Гевгелија, местото од каде потекнуваат археолошките трагови кои се предмет на нумизматската евиденција во монографијата. Во делото се прикажани записите за 549 нови монети пронајдени во периодот на истражувањата на овие простори по објавата на првата монографија со истата тематика и предмет на интерес, а тоа се монетите кои се приказ на една развиена пазарна економија во вековите од пред два милениума наназад.

Археологијата како упорна, темелна, прецизна и егзактна наука бара и многу време на посветеност, поради што авторот Хусеновски, денеска актуелен директор на Националната установа „Музеј“ Гевгелија, претставувајќи го своето последно книжевно дело се заблагодари на соработката со колегите, рецензентите, промоторите и студентите истражувачи на локалитетот Вардарски рид.

Во таа прилика тој поименично изрази благодарност за несебичната помош во создавањето на ова обемно и значајно дело за културното наследство на рецензентите професор Нада Проева од универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје и професор д-р Мара Баначиќ -Мандиниќ од Хрватска, на промоторот и стручен соработник Перо Јосифовски, на неговите колеги Драган Митревски и Емил Сламков, на студентите по археологија и на Министерството за култура на Република Македонија.

- „Вардарски рид, со оваа книга е единствен локалитет во Македонија чија нумизматичка збирка е целосно објавена. оваа монографија е материјал за дополнително научно истражување“, истакна на промоцијата рецензентот, д-р Нада Проева.
Стручниот соработник, Перо Јосифовски потенцираше дека станува збор за драгоцено нумизматичко дело посветено на наодите на локалитетот Вардарски рид, преку кое се потполнува историјата на овој локалитет.
- „Преку монетите претставени во монографијата може да го согледаме интензитетот на живеење на еден град, а пред се неговата економија“, истакна Јосифовски.

Монографијата останува трајно културно сведоштво за пазарниот и вредносниот промет на овие простори, низ вековите наназад. Ова е уште едно книжевно сведоштво дека Гевгелија и низ вековите наназад била атрактивен простор кој урбано живеел и економски функционирал во однос на набавка на продукти и стоки неопходни за тогашниот живот.

Промоцијата на вториот том на „Антички монети“ се одржа во присуство на бројни заинтересирани граѓани, претставници на локалната самоуправа, колеги од Народниот музеј во Гевгелија и истакнати културни работници, во амбиенот на Народниот театар во Гевгелија, како дел од одбележувањето на 77 годишнината од Денот на македонското востание, кога слободата се вреднува со дела и историски сведоштва за времињата на нашиве простори. Last modified on Петок, 12 Октомври 2018 - 04:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.