Денот на општината 7 Ноември со богата културна програма

Среда, 31 Октомври 2018

Одбележувањето на општинскиот празник 7-ми Ноември и 74 годишнината од ослободувањето на Гевгелија годинава ќе биде во знакот на петдневна културно-уметничка програма

 

 

Одбележувањето на општинскиот празник 7-ми Ноември и 74 годишнината од ослободувањето на Гевгелија годинава ќе биде во знакот на петдневна културно-уметничка програма на која ќе земат учество домашни и локални изведувачи.

Чествувањата на општинскиот празник започнуваат од петок, 2 ноември со традиционалната манифестација „Фолклорен ѓердан“, а ќе заврши со свечена академија во Народниот театар во Гевгелија на Денот на ослободувањето на Гевгелија 7ми Ноември. За одбележување е што на општинскиот празник се враќа традицијата на Свечените академии кои близу две децении уназад останаа заборавени.

Денот на општината е ден на граѓаните на Гевгелија и населените места и токму затоа голем дел од општинските културни творци и дејци ќе најдат простор во годинашнава културна програма по повод одбележувањата на општинскиот празник.
Место на сите културни случувања е Народниот театар во Гевгелија, а седуваат: во сабота, на 3 ноември Свечен концерт по повод 40 годишниот јубилеј на ООМУ „Васо Карајанов“ во изведба на нивните долгогодишни сегашни и поранешни ученици. На 5 ноември 2018 година, во понеделник, во фоајето на Народниот театар ќе биде отворена традиционалната изложба на ДЛУГ, а веднаш потоа во големата сала на најрепрезентативниот уметнички простор во градот ќе се одржи традиционалната поетско-музичка манифестација „Пееме за Гевгелија“, што ја организира Домот на културата.

Во пресрет на празникот, на 6 ноември, во вторник, гевгеличан ќе може да проследат Балетска вечер со ансамблот на ДМБУЦ „Илија Николовски - Луј“, од Скопје.

Славеничкиот ден има своја посебна организациска тежина на одбележувања. 7 ноември - Денот на Општина Гевгелија опфаќа четири настани, се започнува со оддавање почит на ослободителите кои ги втемелиле своите животи во слободата која сега ја уживаат нвните генерации следбеници и сограѓани. Со претставници од Боречката организација и локални претставници на локалната власт општествениот и стопанскиот живот во Гевгелија ќе биде положено свежо цвеќе на спомен обележјата на паднатите борци за слобода во центарот на градот. Одбележувањето продолжува со свечено предавање во употреба на новиот Водоснабдителен систем во Гевгелија, бунарскиот систем кај Вардар во месноста Мрзенци. По ваквиот успешен капитален новитет гевгеличани ќе слават со Свечена академија што ќе се одржи во Народниот театар.

Крајот на празничните одбележувања е резериран за вечерната театарската претстава „Вдовицата се мажи“ во изведба на НУЦК Театар „Ј.Х.К.Џинот“ од Велес.

Низа од петдневни претпразнични и празнични одбележувања, девет настани и еден капитален објект ставен во функција на граѓаните на општината во чест на Општинскиот празник, 7 Ноември.
Да ни' е честит и вековит!

Last modified on Среда, 31 Октомври 2018 - 18:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Комисијата за заразни болести со предлoг полициски час од 22 до 5 часот наутро

По предлог на Комисијата за заразни болести, министерот за здравство Венко

Повеќе

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.