In Memoriam: Љупка Арсова Џундева (1934-2018)

Петок, 07 Декември 2018

Македонската театарска и филмска легенда Љупка Џундева денеска почина на  84 годишна возраст

 

 

Македонската театарска и филмска легенда Љупка Џундева денеска почина на 84 годишна возраст. Својот професионален театарски и сценски живот го помина на како членка на актерскиот тим на МНТ. Љупка Џундева беше позната по својот сензибилитет, поради што театарските критичари ја нарекуваа „тивката дама на македонскиот театар“. Таа припаѓаше на втората генерација актери на некогашната Висока театарска школа, со што се вклучи и во создавањето на поновата историја на театарската уметност во Македонија.
Нејзината прва улога во театар била во претставата „Ужалена фамилија“ во 1950 година, во режија на Петре Прличко. Учествувала и во снимањето на првиот македонски филм „Фросина“, во 1952 година. Таму некаде, во 50-тите години од 20-от век се и почетоците на нејзината актерска приказна.

Во МНТ работеше во текот на целиот свој професионален живот, од 1951 до 1990 година, кога замина во пензија, настапувајќи во претстави од сите жанрови, работени по текстови од светската класика до домашното драмско творештво. Таа се вгради и во развојот на домашната кинематографија, низ незаборавната улога во филмот „ Мирно лето“ на Димитрије Османли.


Фото: Љупка Џундева со Илија Џувалековски во сцена од филмот „Мирно лето“

Нејзината последна улога на сцената на МНТ, беше во 2015 година, во претставата „Вујко Вања“ од Чехов, во режија на Зоја Бузалковска.

Посмртните останки на Љупка Џундева ќе бидат изложени утре од 11 и 30 до 12 и 30 часот во капелата на градските гробишта во Бутел, а потоа ќе се одржи погребот. МНТ, ќе одржи комеморација за неа, во вторник, на пладне.

Во прлог - фото сеќавање од нејзините сценски изгледи во делата кои ги играше се' до својата 81 година од животот, додека настапуваше на сцена.

Last modified on Петок, 07 Декември 2018 - 20:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Комисијата за заразни болести со предлoг полициски час од 22 до 5 часот наутро

По предлог на Комисијата за заразни болести, министерот за здравство Венко

Повеќе

Запленета дрога во вредност од еден милион евра на ГП „Богородица“ и кај

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во

Повеќе

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.