Комедијата „Мани,мани, мани“ со Кумановскиот театар гостува во Гевгелија

Вторник, 18 Декември 2018

Најдобрата претстава од „Деновите на комедијата“ 2018 со актерскиот тим на кумановскиот театар во четврток гостува во Гевгелија

 

 

Најдобрата претстава од „Деновите на комедијата“ 2018 со актерскиот тим на кумановскиот театар во четврток гостува во Гевгелија.
Кумановскиот театар во Гевгелија ќе се претстави со претставата „Мани, мани, мани“ работена според текстот „Кралот на фарсата“
од Реј Куни. Во претставата играат: Mарко Трајковиќ, Сања Русеска, Владо Дојчиновски, Нина Максимова, Дубравка Киселички, Јасмина Василева и Мирослав Петковиќ. Режијата е на Бојана Краљевска и Горан Илиќ .

Режисерот Илиќ вели дека е многу полесно да се игра во претставата, отколку да се режира, а особено потешко е да се биде режисер на колегите од својот театар.
– „Задоволен сум во глобала од тоа што го сработевме со моите колеги и тешко е да режираш на свои колеги, мислам подруго е да режирам на некој друг простор и актери со кои не сум играл и со кои не се знам, со кои немам никакви релации, облигации и односи, сигурно би бил поискрен, а вака морам постојано да правам компромиси за општо добро. Мислам дека публиката ќе ужива во оваа претстава и дека ќе трае долго“, рече Илиќ.

Претставата е приказ за нас, овде и сега, со обид да ја жигоса алчноста за пари како универзален феномен, со возбудливи и смешни заплети и ги изложува на смеа, или подобро кажано потсмев, и другите општествени појави, обичните човечки слабости, лошите карактеристики и др.

Посегнувајќи по сленгот, локалната географија и различните наши дијалекти, уште повеќе ја засилува комиката и ја прави претставата „наша“ и „тукашна“ што е проверен рецепт за урнебесна забава и за публиката и за актерите.

Четврток, 20 декември 2018 година, во Народниот театар во Гевгелија, гостува НУКЦ „Трајко Прокопиев“ - Театар од Куманово.

Влезот е 100 денари, а картите се пуштени во предпродажба во просториите на ЈОУ Дом на култура „Македонија“- Гевгелија.

 

Last modified on Вторник, 18 Декември 2018 - 02:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.