Топ Новости >

"Монахот што се плашеше од смртта"

  • Сабота, Апр 11 2015

{flike}


На 06 Април, во Фоајето на МКЦ во Скопје промовирана е збирката раскази "Монахот што се плашеше од смртта" од Горан Василевски. 

Промотори на делото беа Гоце Ристовски и и Лилјана Пандева-која зборуваше и како рецезент на збирката. Издавач на последниот книжевен запис на Василевски е „ПНВ Публикации“

Публиката во МКЦ го восприми делото преку читачите од НАТГ „Аматер“ - Охрид. Наративноста не можеме да ви ја доловиме, затоа Ви нудима два текста да се запознаете со делото самите.


Монахот што се плашеше од смртта
Кога беше во манастирот, Слободан беше здрав како дрен. Чудо ли, услишени молитви, силната вера ли, само еден Господ знае, но тој одамна веќе ниту сипчеше, ниту движењата му беа млитави. А во лицето стана црвен како тетовско јаболко. Сепак, нема-нема, па ќе го навјасаа жалта по татко му и роднините, како и неговата стара катара... стравот од смртта. Таа го следеше уште кога за да се направат деталните лекарски прегледи, одлежуваше по едночудо болници. Легнат во болничкиот кревет со подместени перници кај грбот за полесно да дише, со страв што се вгнездува само во детската душа, Слободан минуваше бесони ноќи од пуста уплашеност да не нè се разбуди. Дури некаде пред мугрите, кога светлината ќе почнеше да наѕира во собата, се окуражуваше да му се препушти на сонот. А ноќум во собата наѕираше мајка му. Иако тој никогаш не дозна, таа секоја вечер од неговите престои по болниците ја минуваше мерејќи го ходникот пред собата.


ГАМБИТ
Сардисан од бетон, стакло и алуминиум, малиот парк беше единствениот простор во тој дел од градот каде можеше да се следи пресоблекувањето на годишните циклуси. Гледано од терасите на околните висококатници, паркот заприлегаше на парче природа сосила напикано во рамката што не му дава да мрдне. Па сепак и во така скудниот простор, трите чинари, липата и неколкуте зимзелени дрвца ја правеа пролетта позелена, летото посвежо и есента помалку тажна. Дури и кога ќе поклопеше снег, во паркот можеше да се видат луѓе застоени покрај клупите. Петмина пензионери беа неговите најверни посетители. Додека другите само минуваа низ паркот, или кратко одмораа седнувајќи на некоја од клупите, тие во него имаа сакрално собиралиште каде катадневно минуваа дел од она што им останало од животот. Паркот беше нивната шума и врзило со минатото, а тие беа неговите жреци со ритуални обреди што ги знаеја дури и птиците.

 


Македонско лекарско друштво со признание за Д-р Дојранлиев

Гевгелискиот доктор Педијатар специјалист Ице Дојранлиев, единствен претставник од асоцијата на приватни лекари на Македонија е добитник на признание за особен придонес во пружењето на квалитетни

Повеќе

Еретички писма- нов роман на Стефан Марковски

Младиот гевгелиски поет и прозаист со нов книжевен запис, романот „Еретични писма“ во издание на Издавачкиот центар „Три“ од Скопје

Повеќе

Франкофонијата и пријателството

Изложба на цртежи во галеријата „Амам“

Повеќе

Дизајнерите откриваат каква венчаница одбра идната принцеза

БИДЕО: Венчаницата на Меган во споредба со венчаниците на Дајана и Кејт

Повеќе

Јубилеен концерт на КУД Бранд Петрушев од Богданци

30 години, песна, музика, настапи,меѓународни гостувања  и многу другарувања

Повеќе

Хуманоста на луѓето победи

Малиот Игор од Богданци утре заминува на операција во Турција

Повеќе

Влашка вечер традиционално по 16 пат во Гевгелија

Здружение на власите на општина Гевгелија „Мегленија“ и годинава по 16 пат ја организира традиционалната културна средба „Влашка вечер“

Повеќе

Влатко Стефановски со концерт во Валандово

Валандовската културна пролет со многу гости и настапи се' до Фолк Фест Валандово

Повеќе

Мурал на Гучи во Лондон

Уметничка реклама за лансирање на новата колекција на Гучи

Повеќе

Апел за помош

14 годишниот Игор од Богданци со тумор на мозокот, има потреба од итна операција во Турција за која му се неопходни 19.000 евра

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.