Топ Новости >

Ван Гог и Пол Гоген сликани заедно

  • Недела, Мај 03 2015

{flike}


Ретка и раритетна фотографија, пронајдена од еден француски колекционер, е направена од анонимен фотограф во близина на дом со бројот 96 на улицата Бланш. На тоа место во периодот кога е настаната снимката се наоѓала салата за репетиции на театарот „Либр“. Овој кварт се наоѓа во подножјето на париски Монмартр, и е недалеку од местото каде што тој период живеел Ван Гог. Експертот смета дека снимката е направена најверојатно во декември 1887 година, односно во периодот на интензивните уметнички експериментирања на Ван Гог и Гоген.

Оваа единствена фотографија ќе биде понудена на наддавање, коешто ќе се одржи на 19-ти јуни во белгиската галерија „Романтична агонија“, специјализирана за ретки фотографии, графики и стари книги. Се очекува дека споменатата фотографија со димензии 88 на 119 милиметри, ќе достигне цена меѓу 120 и 150 илјади евра.

Автентичноста на фотографијата ја потврди францускиот експерт за раритети Серж Плантјуро.

Воопшто се смета дека фотографии на кои е Винсент Ван Гог се многу ретки. Досега се познати само две, и тоа направени во неговите млади години. Серж Плантјуро ја добил за вештачење споменатата фотографија, од жена колекционер која поседувала уште неколку стари фотографии и цртежи и сакала да ја потврди нивната автентичност. Плантјуро, инаку, минатата 2014 година се прослави откако откри ретка фотографија на големиот француски поет и новинар Шарл Бодлер.

На конкретната снимка има вкупно шест лица. Меѓу нив експертот тврди дека е препознатлив Пол Гоген, облечен во типично за него широки бретонски панталони, со шапка со каква е овековечен на многу негови портрети.

Проучувајќи ја натаму снимката, Плантјуро забележал дека еден од снимените многу наликува на Винсент ван Гог, кој е препознатлив по многу пошироката долна вилица. Но експертот смеа дека триаголната форма на лицата на Ван Гог, добро познато од автопортретите, се должи на тоа што тој многу рано ги извадил сите заби, а на постари години ставил вилици што го променило неговиот изглед.

Ван Гог и Гоген на фотографијата седат на маса, а меѓу другите лица експертот препознал уште еден познат уметник, Еми Бернар. На фотографијата е и еден помалку познатиот сликар, бретонецот Феликс Арман Жобе-Дувал.

 


Македонско лекарско друштво со признание за Д-р Дојранлиев

Гевгелискиот доктор Педијатар специјалист Ице Дојранлиев, единствен претставник од асоцијата на приватни лекари на Македонија е добитник на признание за особен придонес во пружењето на квалитетни

Повеќе

Еретички писма- нов роман на Стефан Марковски

Младиот гевгелиски поет и прозаист со нов книжевен запис, романот „Еретични писма“ во издание на Издавачкиот центар „Три“ од Скопје

Повеќе

Франкофонијата и пријателството

Изложба на цртежи во галеријата „Амам“

Повеќе

Дизајнерите откриваат каква венчаница одбра идната принцеза

БИДЕО: Венчаницата на Меган во споредба со венчаниците на Дајана и Кејт

Повеќе

Јубилеен концерт на КУД Бранд Петрушев од Богданци

30 години, песна, музика, настапи,меѓународни гостувања  и многу другарувања

Повеќе

Хуманоста на луѓето победи

Малиот Игор од Богданци утре заминува на операција во Турција

Повеќе

Влашка вечер традиционално по 16 пат во Гевгелија

Здружение на власите на општина Гевгелија „Мегленија“ и годинава по 16 пат ја организира традиционалната културна средба „Влашка вечер“

Повеќе

Влатко Стефановски со концерт во Валандово

Валандовската културна пролет со многу гости и настапи се' до Фолк Фест Валандово

Повеќе

Мурал на Гучи во Лондон

Уметничка реклама за лансирање на новата колекција на Гучи

Повеќе

Апел за помош

14 годишниот Игор од Богданци со тумор на мозокот, има потреба од итна операција во Турција за која му се неопходни 19.000 евра

Повеќе

 

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.