Топ Новости >

Лицитација за спомениците Скопје 2014

  • Петок, Мај 22 2015

{flike}


Во кампот на „Граѓаните за Македонија“ кој од 17 мај е подигнат пред Влада на РМ, беше организирана дебата во која провејуваше заклучокот дека „Најголемо зло е да живееш на трошок на идните генерации“. Во разговорот учествуваа режисерот, извршен директор на ФООМ и граѓански активист Владимир Милчин и српскиот режисер Златко Паковиќ. Беше предложено во кампот да се организира лицитација на спомениците и објектите од проектот „Скопје 2014“ за да се утврди нивната вистинска вредност. Оваа идеја ја предложи граѓанин откако Милчин рече дека е време да престанат да се поставуваат прашања за нерешените проблеми, туку да се предложат некакви решенија, известува А1он.

Паковиќ, пак, се осврна на големите трошоци кои ги наметна овој урбанистички проект зад кој стои владејачката партија, но и неговата идеалистичка природа.– „Најголемо зло е да живееш на трошок на идните генерации. Тие ќе мораат да рушат, за нешто да изградат“, – посочи тој.

Според него проектот делува како сет на некој холивудски мегаспектакл, во кој реквизитите останале на своето место и после снимањето.

Извршниот директор на Фондација отворено општество, Владимир Милчин, на денешниот разговор со српскиот режисер Златко Паковиќ во кампот пред Влада, сликовито ја долови политичката безизлезност во Македонија сакајќи да покаже како изгледа театарот на германскиот драматург Бертолт Брехт.

На прашањето од публиката што ќе се прави во иднина со бројните споменици, кои народот не ги прифати, Милчин предложи дека е време да се даваат идеи така што во кампот ќе се постави кутија за ливчиња на кои граѓаните ќе ги запишат своите предлози.– „Треба да се поместиме од пасивните позиции така што нема да прашуваме повеќе, туку ќе дадеме некакви одговори. Може ќе се појави нешто луцидно, некој мудар предлог. Второ што е многу важно е што прашањето не е колку долго ќе бидеме овде, туку што ќе направиме со самите себе во времето додека сме овде, како ќе го искористиме тоа време. Затоа што ако излеземе од овде исти, грешката ќе се повтори“, – порача тој.

Видеото е позајмено од А1он

 


Македонско лекарско друштво со признание за Д-р Дојранлиев

Гевгелискиот доктор Педијатар специјалист Ице Дојранлиев, единствен претставник од асоцијата на приватни лекари на Македонија е добитник на признание за особен придонес во пружењето на квалитетни

Повеќе

Еретички писма- нов роман на Стефан Марковски

Младиот гевгелиски поет и прозаист со нов книжевен запис, романот „Еретични писма“ во издание на Издавачкиот центар „Три“ од Скопје

Повеќе

Франкофонијата и пријателството

Изложба на цртежи во галеријата „Амам“

Повеќе

Дизајнерите откриваат каква венчаница одбра идната принцеза

БИДЕО: Венчаницата на Меган во споредба со венчаниците на Дајана и Кејт

Повеќе

Јубилеен концерт на КУД Бранд Петрушев од Богданци

30 години, песна, музика, настапи,меѓународни гостувања  и многу другарувања

Повеќе

Хуманоста на луѓето победи

Малиот Игор од Богданци утре заминува на операција во Турција

Повеќе

Влашка вечер традиционално по 16 пат во Гевгелија

Здружение на власите на општина Гевгелија „Мегленија“ и годинава по 16 пат ја организира традиционалната културна средба „Влашка вечер“

Повеќе

Влатко Стефановски со концерт во Валандово

Валандовската културна пролет со многу гости и настапи се' до Фолк Фест Валандово

Повеќе

Мурал на Гучи во Лондон

Уметничка реклама за лансирање на новата колекција на Гучи

Повеќе

Апел за помош

14 годишниот Игор од Богданци со тумор на мозокот, има потреба од итна операција во Турција за која му се неопходни 19.000 евра

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.