Топ Новости >

{flike}


Изложбата посветена на „50 години творештво на Васко Ташковски“ ќе ја отвори академик Луан Старова, секретар на Одделението за уметност на МАНУ.

Средбата со делата на овој не само плоден туку и неумоен ликовен креатор публиката ќе ја има во среда во 19 часот во Ликовниот салон на МАНУ.

- „Таа далечна 1965 година со моите 28 насликани дела во разни цртачки и сликарски техники, на изложбата во Домот на армијата во Шибеник за прв пат пред јавноста го полагав испитот за уметноста. А сега, после половина век, овој јубилеј го одбележувам со 51 слика на мојата 51. самостојна изложба во маслена техника насловена како „Енергии во просторот“, вели авторот за својот уметнички повод.

Академскиот сликар,Васко Ташковски (Нижеполе, Битолско, 31 август 1937) е еден од најистакнатите македонски сликари, кој покрај членството во МАНУ, го окарактеризира и тоа што е единствен македонски уметник застапен во кабинетот на претседателот на Обединетите Нации.

Во својот творечки полувековен јубилеј ги впишал реализациите на 51 самостојна изложба, меѓу кои во Шибеник, Скопје, Каиро, Париз, Анкара, Њујорк, Виена. Учествувал на повеќе групни изложби во земјата и надвор, на тематски изложби итн.
Речиси реодвен учесник е на гевгелиската ликовна колонија „Аполонија“.
Во 2013 година од Министерството за култура беше прогласен за Амбасадор на културата на Република Македонија.

Освен со сликарство се занимава и со наменска сценографија за театар, телевизиски и филмски прокти, како и сценографии за разни манифестации (музички и театарски фестивали, јавни настани од областа на културата). Работел и како илустратор на повеќе изданија. Завршил Академија за применета уметност во Белград 1964 година. Се занимава со сликарство, сценографија, илустрација и др. Покрај сликањето во маслена техника, работи и акварел, цртежи и графика.

Добитник е на наградите: „4 јули" 1977 год., Октомвриска награда (за сликарство) 1978 год. и други.

Ја има напишано и својата автобиографија насловена како „Ѕуница околу пирустијата“. Во неа вели:
- „Толпата те воздигнува и те носи на раце кога те прифаќа, а те гази во стампедо кога те негира. Секогаш биди неколку метри над толпата за да бидеш безбеден од нејзиното стампедо“, вели сликарот Ташковски во својата автобиографија во која има изнесено и одговори на многу актуелни прашања за уметноста, уметниците, критичарите и улогата на уметникот во општеството.

 


Гран При за гевгелсиката балерина Виолета Карајанова

Виолета Карајанова од Македонија и Ендрју Кук од Велика Британија (класичен балет, дуо) го освоија Пран прито на „Икс денс 2018“

Повеќе

Лежерниот street style на првата дама на САД

Меланија Трамп е поранешна манекенка и преферира дизајнерски алишта, но знае и да изненади

Повеќе

Коста Солев Рацин - 75 години со неговата поезија

Денес се навршуваат 75 години од смртта на поетот, револуционер  и филозоф Коста Солев Рацин

Повеќе

Стратегијата за ментално здравје започнува од ПЗУ Психијатриска Болница Негорци

Државниот секретар на Министерството за здравство д-р Владимир Милошев, денеска ја посети ПЗУ Психијатриска Болница Негорци и најави почеток на Стратегијата за превенција на менталното здравје

Повеќе

Филипче: Ќе има измени во законот за абортус

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека со Министерството за труд и социјала прават рамка за подобрување на правата на жените

Повеќе

Полнети пилешки гради

Нов рецепт за изненадување на домашните со нов изглед и подготовка 

Повеќе

Природен лек против алергија

Со билка која расте слободно во природата, дури и во дворовите

Повеќе

Училница - Sit down comedy

Дејан Малзарков на сцената на Народниот театар во Гевгелија

Повеќе

Македонско лекарско друштво со признание за Д-р Дојранлиев

Гевгелискиот доктор Педијатар специјалист Ице Дојранлиев, единствен претставник од асоцијата на приватни лекари на Македонија е добитник на признание за особен придонес во пружењето на квалитетни

Повеќе

Еретички писма- нов роман на Стефан Марковски

Младиот гевгелиски поет и прозаист со нов книжевен запис, романот „Еретични писма“ во издание на Издавачкиот центар „Три“ од Скопје

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шекеринска со писмо до министрите на НАТО

„Ја барам вашата поддршка за Македонија“ - им напиша Шекеринска во писмото до  министрите за одбрана на 29 земји членки на НАТО

Повеќе

Коѕијас денеска со потпис, а утре со писмо до ЕУ и НАТО

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас писмено го потврдува непротивењето на Грција за напредокот на Македонија за членство во ЕУ и НАТО

Повеќе

Водата во Дојранското Езеро е безбедна за капење

Испитаните примероци вода од езерото од ЈЗУ „ИЈЗ“ покажаа квалитет на вода безбеден за капење и рекреација на луѓето

Повеќе

Собранието го ратификува договорот со Грција

Со 69 гласа ЗА Собранието на Република Македонија го ратификуваше Договорот со Грција. Се чека на Иванов

Повеќе

Томе Главчев со плакета за бизнис личност во 2018 за ЈИЕ

Манифестацијата „Бизнис партнер“ додели 40 награди на компании и бизнис личности од Југоисточна Европа за 2018

Повеќе

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.