Топ Новости >

{flike} 


,,Се стемни од чадот,луѓето почнаа да плачат, да кашлаат потоа врескаа. Зошто ни го прават ова, па Зигмунд рече дека ќе одиме во гетото во Ломза, лажливец. Некој ме фати за коса, ме повлече.Го испуштив детето. Некој ме удри, вратив. Зошто Рисјек? 

Осетив дека газам по некого и дека некој гази по мене, а Менахем сигурно седи кај некоја курва. Почнав да кашлам, да блујам да се задушувам, на крајот се помочав.
ОВА БЕШЕ ЖИВОТ?!''
Дора
,,Нашиот клас",
Претставата е вечерва во 20.00, на сцената на Театарот за деца и младинциво- Скопје.

Театарот за деца и младинци - Скопје (ТДМ) секогаш се чинел како волшебна театарска оаза во центарот на главниот град. Кога го гледате овој ансамбл додека игра на малата сцена, ви се чини дека актерите уживаат што играат за децата од чиишто критики никогаш не се плашеле да признаат дека постојано стравуваат. И одеднаш, тие за задача го добиваат „Нашиот клас“ на Слобоѓанек и Милчин.„Нашиот клас“ на Тадеуш Слобоѓанек е потресна приказна за едно од помалку познатите ѕверства на Холокаустот, закопано во темните подземја на официјалната историја повеќе од шеесет години, кое не се случило ниту во гето ниту во концентрационен камп, туку во едно мирно мало гратче во Полска, во кое Евреите и католиците претходно живееле како соседи речиси илјада години. Оваа драма низ 14 лекции по историја го следи патот на учениците од еден клас во гратчето Једвабне, кои во јули 1941 ќе се најдат во центарот на измачувањето и убивањето на 1.600 Евреи, меѓу кои жени, деца и старци, од луѓе кои ги познавале, со кои оделе на училиште, со кои тргувале и другарувале. „Нашиот клас“ е драма за лојалноста и предавството, храброста на индивидуата и колективниот кукавичлук; маестрално ја претставува историјата како жив организам кој нè учи што е всушност човекот. Уметност која поставува болни прашања, не суди, ниту осудува; едноставно не дозволува важните грешки да се заборават. За да не се повторат.

Во режија на Режија: Владимир Милчин вооваа потресна сценска приказна од минатото играат: Владимир Лазовски, Предраг Павловски, Драган Довлев, Бојан Кирковски, Мартин Јорданоски, Мики Анчевски, Ненад Митевски, Наташа Петрововиќ, Емра Куртишова и Симона Спировска.

„Нашиот клас“ е претстава која често не е пријатна за гледање. А каква поинаку може да биде естетиката на театарот кој се обидува да ги артикулира најнесфатливите зла на историјата на човештвото? За жал, злото е дел од животот. И тоа многу рано се осознава. Злото нè следи од растењето, исто како и првиот бакнеж со симпатијата и пивото со најдобриот другар од училишните клупи. За тоа и говори „Нашиот клас“ на Слобоѓанек. А „Нашиот клас“ на Милчин е токму онаква претстава каква што треба да биде за да нè подучи додека сме млади што не треба да правиме кога ќе пораснеме. Какво минато не смееме да дозволиме да се повтори.

 


 

Гран При за гевгелсиката балерина Виолета Карајанова

Виолета Карајанова од Македонија и Ендрју Кук од Велика Британија (класичен балет, дуо) го освоија Пран прито на „Икс денс 2018“

Повеќе

Лежерниот street style на првата дама на САД

Меланија Трамп е поранешна манекенка и преферира дизајнерски алишта, но знае и да изненади

Повеќе

Коста Солев Рацин - 75 години со неговата поезија

Денес се навршуваат 75 години од смртта на поетот, револуционер  и филозоф Коста Солев Рацин

Повеќе

Стратегијата за ментално здравје започнува од ПЗУ Психијатриска Болница Негорци

Државниот секретар на Министерството за здравство д-р Владимир Милошев, денеска ја посети ПЗУ Психијатриска Болница Негорци и најави почеток на Стратегијата за превенција на менталното здравје

Повеќе

Филипче: Ќе има измени во законот за абортус

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека со Министерството за труд и социјала прават рамка за подобрување на правата на жените

Повеќе

Полнети пилешки гради

Нов рецепт за изненадување на домашните со нов изглед и подготовка 

Повеќе

Природен лек против алергија

Со билка која расте слободно во природата, дури и во дворовите

Повеќе

Училница - Sit down comedy

Дејан Малзарков на сцената на Народниот театар во Гевгелија

Повеќе

Македонско лекарско друштво со признание за Д-р Дојранлиев

Гевгелискиот доктор Педијатар специјалист Ице Дојранлиев, единствен претставник од асоцијата на приватни лекари на Македонија е добитник на признание за особен придонес во пружењето на квалитетни

Повеќе

Еретички писма- нов роман на Стефан Марковски

Младиот гевгелиски поет и прозаист со нов книжевен запис, романот „Еретични писма“ во издание на Издавачкиот центар „Три“ од Скопје

Повеќе
 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шекеринска со писмо до министрите на НАТО

„Ја барам вашата поддршка за Македонија“ - им напиша Шекеринска во писмото до  министрите за одбрана на 29 земји членки на НАТО

Повеќе

Коѕијас денеска со потпис, а утре со писмо до ЕУ и НАТО

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас писмено го потврдува непротивењето на Грција за напредокот на Македонија за членство во ЕУ и НАТО

Повеќе

Водата во Дојранското Езеро е безбедна за капење

Испитаните примероци вода од езерото од ЈЗУ „ИЈЗ“ покажаа квалитет на вода безбеден за капење и рекреација на луѓето

Повеќе

Собранието го ратификува договорот со Грција

Со 69 гласа ЗА Собранието на Република Македонија го ратификуваше Договорот со Грција. Се чека на Иванов

Повеќе

Томе Главчев со плакета за бизнис личност во 2018 за ЈИЕ

Манифестацијата „Бизнис партнер“ додели 40 награди на компании и бизнис личности од Југоисточна Европа за 2018

Повеќе

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.