{flike} 


,,Се стемни од чадот,луѓето почнаа да плачат, да кашлаат потоа врескаа. Зошто ни го прават ова, па Зигмунд рече дека ќе одиме во гетото во Ломза, лажливец. Некој ме фати за коса, ме повлече.Го испуштив детето. Некој ме удри, вратив. Зошто Рисјек? 

Осетив дека газам по некого и дека некој гази по мене, а Менахем сигурно седи кај некоја курва. Почнав да кашлам, да блујам да се задушувам, на крајот се помочав.
ОВА БЕШЕ ЖИВОТ?!''
Дора
,,Нашиот клас",
Претставата е вечерва во 20.00, на сцената на Театарот за деца и младинциво- Скопје.

Театарот за деца и младинци - Скопје (ТДМ) секогаш се чинел како волшебна театарска оаза во центарот на главниот град. Кога го гледате овој ансамбл додека игра на малата сцена, ви се чини дека актерите уживаат што играат за децата од чиишто критики никогаш не се плашеле да признаат дека постојано стравуваат. И одеднаш, тие за задача го добиваат „Нашиот клас“ на Слобоѓанек и Милчин.„Нашиот клас“ на Тадеуш Слобоѓанек е потресна приказна за едно од помалку познатите ѕверства на Холокаустот, закопано во темните подземја на официјалната историја повеќе од шеесет години, кое не се случило ниту во гето ниту во концентрационен камп, туку во едно мирно мало гратче во Полска, во кое Евреите и католиците претходно живееле како соседи речиси илјада години. Оваа драма низ 14 лекции по историја го следи патот на учениците од еден клас во гратчето Једвабне, кои во јули 1941 ќе се најдат во центарот на измачувањето и убивањето на 1.600 Евреи, меѓу кои жени, деца и старци, од луѓе кои ги познавале, со кои оделе на училиште, со кои тргувале и другарувале. „Нашиот клас“ е драма за лојалноста и предавството, храброста на индивидуата и колективниот кукавичлук; маестрално ја претставува историјата како жив организам кој нè учи што е всушност човекот. Уметност која поставува болни прашања, не суди, ниту осудува; едноставно не дозволува важните грешки да се заборават. За да не се повторат.

Во режија на Режија: Владимир Милчин вооваа потресна сценска приказна од минатото играат: Владимир Лазовски, Предраг Павловски, Драган Довлев, Бојан Кирковски, Мартин Јорданоски, Мики Анчевски, Ненад Митевски, Наташа Петрововиќ, Емра Куртишова и Симона Спировска.

„Нашиот клас“ е претстава која често не е пријатна за гледање. А каква поинаку може да биде естетиката на театарот кој се обидува да ги артикулира најнесфатливите зла на историјата на човештвото? За жал, злото е дел од животот. И тоа многу рано се осознава. Злото нè следи од растењето, исто како и првиот бакнеж со симпатијата и пивото со најдобриот другар од училишните клупи. За тоа и говори „Нашиот клас“ на Слобоѓанек. А „Нашиот клас“ на Милчин е токму онаква претстава каква што треба да биде за да нè подучи додека сме млади што не треба да правиме кога ќе пораснеме. Какво минато не смееме да дозволиме да се повтори.

 


 

Нина Андова-Шопова наградена со „Роман на годината“

„Некој бил тука“ од Николина Андова- Шопова, е избран за „Роман на годината“ за 2018

Повеќе

Солидарен протест на приватните доктори од Гевгелија

Mатични доктори од приватното здравство во Гевгелија денеска се солидаризираа со состојбата на својата колешка д-р Виолета Петковска од Виница и со протест пред ФЗОМ Подрачна единица Гевгелија бараа

Повеќе

За жените со љубов - цитати

Најдобрите оригинални мисли од големите умови посветени на жената

Повеќе

Видео: Колку деца ќе роди жената е нејзино право

Невладините организации реагираат на законот за аборстус што го наметна минатата власт, а сега е на „корекции“ во Собранието на РСМ на предлог на Министерството за здравство

Повеќе

Прогласена епидемија на морбили во Гевгелија

Со петнаесет заболени деца со морбили на возраст од неколку месеци до една година, денеска од Институтот за јавно здравје прогласија состојба на епидемија на морбили (мали сипаници) и во Гевгелија

Повеќе

За жените, со љубов

Претпразнична осмомартовска манифестација

Повеќе

Лек против ракот пронајден во вирусот на мали сипаници

Шокантно откритие од клиниката Мајо, САД - пронајден лек против рак таму каде што никој не очекуваше

Повеќе

Новите упати „Мој термин“ од денеска и во гевгелиската Болница

Двата нови упати „Итен 24“ и „Упат без термин“ од денеска функционира и во Општа Болница Гевгелија

Повеќе

Културата во 2019 со буџетска поддршка од 4 милиони денари

Општина Гевгелија годинава ќе подржи 42 програмски настани од областа на културата кои што вредносно зафаќаат средства во износ од четири милиони денари обезбедени од локалниот општински буџет

Повеќе

Панцерота на домашен начин

Можете да ги подготвите вкусните панцероти во вашата кујна

Повеќе
 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

Русија го призна новото уставното име на Македонија

Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија

Повеќе

АМСМ: Поради сообраќајка затворен автопатот Градско-Велес

Сообраќакот се одвива по регионалниот пат Градско-Велес

Повеќе

Богданчани - најдобри математичари

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на

Повеќе

Паднаа пресуди од 211 години затвор за Крвавиот четврток

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.