{flike}


Меѓународниот фестивал на поезија и уметност „Woman Scream“ годинава за прв пат се оддржува во Македонија со поддршка на „Јустиција“.


Фестивалот ширум светот е познат како Women Poets International Movement (Mujeres Poetas Internacional MPI), кој потекнува од Доминиканската република и на меѓународно ниво е координиран од страна на Jael Uribe, како Претседателка на MPI.

Ова е хуманитарен настан , кој се организира добротворно, без надомест и од сопствени џебови, а воедно е со големо значение на меѓународно ниво за родовата рамноправност, крик против насилство врз жената, а и за промоција на Република Македонија и нејзината култура уметност и организации, и е синџир од настани низ целиот свет.Се работи за мулти арт настан, со изложба на ликовна уметност, стрип, драмски перформанс, поезија и музика од поп пејач, познат на јавноста.

Лиценцата и координирањето е доделено на Оливера Доцевска (како поетеса) и поетесата Елена Пренџова.

Учество во организацијата досега даде и Националниот совет за родова рамноправност.

Фестивалот Woman Scream се организира од 2011 година со повеќе од 600
успешни координирани настани и успешно помага во промовирање на меѓународно ниво на поезија, поети, поетски групи, на уметници(сликари, музичари, перформанси, актери, танчери, итн,) и луѓе кои учествуваат на различни јазици, како начин да се возврати за слободниот придонес кој го даваат на ова цел. Со посебен пиетет се прифаќа поддршката и соработка од страна на мажите, на каузата која ја застапува овој фестивал. Правото на избор на учесници , агенда и тип на манифестација е на Координаторите.
Овој фестивал е во координација со уште 32 држави од целиот свет (оваа година), како: Доминиканската Република, Шпанија, Пуерто Рико, Франција, Луксембург, Италија, САД, Швајцарија, Австралија, Русија, Индија и многу Фестивалот претставува светски синџир на настани и прослави во март (од 1. до 31.) каде што поети, уметници и организации (и жени и мажи) од различни земји волонтираат во чест на жените и испраќаат пораки на самодоверба, почит и го зајакнуваат гласот против насилство врз жените на рамноправна основа.

Настанот ќе се оддржи на 28.03.2016 година, во 20.00. часот во МКЦ Клуб Ресторанот, а организаторите со задоволство очекуваат поддршка, било лична, поединечна,финсниска, медиумска, или соприсуство на настанот. 

 


Нина Андова-Шопова наградена со „Роман на годината“

„Некој бил тука“ од Николина Андова- Шопова, е избран за „Роман на годината“ за 2018

Повеќе

Солидарен протест на приватните доктори од Гевгелија

Mатични доктори од приватното здравство во Гевгелија денеска се солидаризираа со состојбата на својата колешка д-р Виолета Петковска од Виница и со протест пред ФЗОМ Подрачна единица Гевгелија бараа

Повеќе

За жените со љубов - цитати

Најдобрите оригинални мисли од големите умови посветени на жената

Повеќе

Видео: Колку деца ќе роди жената е нејзино право

Невладините организации реагираат на законот за аборстус што го наметна минатата власт, а сега е на „корекции“ во Собранието на РСМ на предлог на Министерството за здравство

Повеќе

Прогласена епидемија на морбили во Гевгелија

Со петнаесет заболени деца со морбили на возраст од неколку месеци до една година, денеска од Институтот за јавно здравје прогласија состојба на епидемија на морбили (мали сипаници) и во Гевгелија

Повеќе

За жените, со љубов

Претпразнична осмомартовска манифестација

Повеќе

Лек против ракот пронајден во вирусот на мали сипаници

Шокантно откритие од клиниката Мајо, САД - пронајден лек против рак таму каде што никој не очекуваше

Повеќе

Новите упати „Мој термин“ од денеска и во гевгелиската Болница

Двата нови упати „Итен 24“ и „Упат без термин“ од денеска функционира и во Општа Болница Гевгелија

Повеќе

Културата во 2019 со буџетска поддршка од 4 милиони денари

Општина Гевгелија годинава ќе подржи 42 програмски настани од областа на културата кои што вредносно зафаќаат средства во износ од четири милиони денари обезбедени од локалниот општински буџет

Повеќе

Панцерота на домашен начин

Можете да ги подготвите вкусните панцероти во вашата кујна

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

Русија го призна новото уставното име на Македонија

Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија

Повеќе

АМСМ: Поради сообраќајка затворен автопатот Градско-Велес

Сообраќакот се одвива по регионалниот пат Градско-Велес

Повеќе

Богданчани - најдобри математичари

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на

Повеќе

Паднаа пресуди од 211 години затвор за Крвавиот четврток

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.