Топ Новости >

{flike}


Меѓународниот фестивал на поезија и уметност „Woman Scream“ годинава за прв пат се оддржува во Македонија со поддршка на „Јустиција“.


Фестивалот ширум светот е познат како Women Poets International Movement (Mujeres Poetas Internacional MPI), кој потекнува од Доминиканската република и на меѓународно ниво е координиран од страна на Jael Uribe, како Претседателка на MPI.

Ова е хуманитарен настан , кој се организира добротворно, без надомест и од сопствени џебови, а воедно е со големо значение на меѓународно ниво за родовата рамноправност, крик против насилство врз жената, а и за промоција на Република Македонија и нејзината култура уметност и организации, и е синџир од настани низ целиот свет.Се работи за мулти арт настан, со изложба на ликовна уметност, стрип, драмски перформанс, поезија и музика од поп пејач, познат на јавноста.

Лиценцата и координирањето е доделено на Оливера Доцевска (како поетеса) и поетесата Елена Пренџова.

Учество во организацијата досега даде и Националниот совет за родова рамноправност.

Фестивалот Woman Scream се организира од 2011 година со повеќе од 600
успешни координирани настани и успешно помага во промовирање на меѓународно ниво на поезија, поети, поетски групи, на уметници(сликари, музичари, перформанси, актери, танчери, итн,) и луѓе кои учествуваат на различни јазици, како начин да се возврати за слободниот придонес кој го даваат на ова цел. Со посебен пиетет се прифаќа поддршката и соработка од страна на мажите, на каузата која ја застапува овој фестивал. Правото на избор на учесници , агенда и тип на манифестација е на Координаторите.
Овој фестивал е во координација со уште 32 држави од целиот свет (оваа година), како: Доминиканската Република, Шпанија, Пуерто Рико, Франција, Луксембург, Италија, САД, Швајцарија, Австралија, Русија, Индија и многу Фестивалот претставува светски синџир на настани и прослави во март (од 1. до 31.) каде што поети, уметници и организации (и жени и мажи) од различни земји волонтираат во чест на жените и испраќаат пораки на самодоверба, почит и го зајакнуваат гласот против насилство врз жените на рамноправна основа.

Настанот ќе се оддржи на 28.03.2016 година, во 20.00. часот во МКЦ Клуб Ресторанот, а организаторите со задоволство очекуваат поддршка, било лична, поединечна,финсниска, медиумска, или соприсуство на настанот. 

 


Гран При за гевгелсиката балерина Виолета Карајанова

Виолета Карајанова од Македонија и Ендрју Кук од Велика Британија (класичен балет, дуо) го освоија Пран прито на „Икс денс 2018“

Повеќе

Лежерниот street style на првата дама на САД

Меланија Трамп е поранешна манекенка и преферира дизајнерски алишта, но знае и да изненади

Повеќе

Коста Солев Рацин - 75 години со неговата поезија

Денес се навршуваат 75 години од смртта на поетот, револуционер  и филозоф Коста Солев Рацин

Повеќе

Стратегијата за ментално здравје започнува од ПЗУ Психијатриска Болница Негорци

Државниот секретар на Министерството за здравство д-р Владимир Милошев, денеска ја посети ПЗУ Психијатриска Болница Негорци и најави почеток на Стратегијата за превенција на менталното здравје

Повеќе

Филипче: Ќе има измени во законот за абортус

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека со Министерството за труд и социјала прават рамка за подобрување на правата на жените

Повеќе

Полнети пилешки гради

Нов рецепт за изненадување на домашните со нов изглед и подготовка 

Повеќе

Природен лек против алергија

Со билка која расте слободно во природата, дури и во дворовите

Повеќе

Училница - Sit down comedy

Дејан Малзарков на сцената на Народниот театар во Гевгелија

Повеќе

Македонско лекарско друштво со признание за Д-р Дојранлиев

Гевгелискиот доктор Педијатар специјалист Ице Дојранлиев, единствен претставник од асоцијата на приватни лекари на Македонија е добитник на признание за особен придонес во пружењето на квалитетни

Повеќе

Еретички писма- нов роман на Стефан Марковски

Младиот гевгелиски поет и прозаист со нов книжевен запис, романот „Еретични писма“ во издание на Издавачкиот центар „Три“ од Скопје

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шекеринска со писмо до министрите на НАТО

„Ја барам вашата поддршка за Македонија“ - им напиша Шекеринска во писмото до  министрите за одбрана на 29 земји членки на НАТО

Повеќе

Коѕијас денеска со потпис, а утре со писмо до ЕУ и НАТО

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас писмено го потврдува непротивењето на Грција за напредокот на Македонија за членство во ЕУ и НАТО

Повеќе

Водата во Дојранското Езеро е безбедна за капење

Испитаните примероци вода од езерото од ЈЗУ „ИЈЗ“ покажаа квалитет на вода безбеден за капење и рекреација на луѓето

Повеќе

Собранието го ратификува договорот со Грција

Со 69 гласа ЗА Собранието на Република Македонија го ратификуваше Договорот со Грција. Се чека на Иванов

Повеќе

Томе Главчев со плакета за бизнис личност во 2018 за ЈИЕ

Манифестацијата „Бизнис партнер“ додели 40 награди на компании и бизнис личности од Југоисточна Европа за 2018

Повеќе

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.