Топ Новости >

„Траги во бестрага“ и „Мила“ - Саемска презентација

  • Недела, Апр 17 2016

{flike}


Неделава, Во организација на „Манускрипт“ на Саемот на книгата меѓу бројните наслови презентирани се две дела на Душка Дуња Гиевска - поетеса од Куманово која последнава деценија од своето петдецениско творештво ја посветува и на прозата.

Член е на неколку Здруженија на писатели и поети од локален и меѓународен карактер.

Посебно е горда на својот прв роман „Траги во бестрага“ настанат со акумулација на пишувачкото искуство и храбриот од кон прозата во периодот по нејзиното пензионирање од редовниот работен однос. По него следуваше романот „Необична љубовна приказна“.

Пред тоа, таа пишува главно поезија и има издадено неколку збирки... Интересно е што и во поезијата и во прозата, Гиевска исклучиво им е посветена на емоциите или поточно речено на љубовта, но и на животот, на луѓето, на корените и на она што човекот го носи во себе како аманет кој сака да го остави на генерациите кои доаѓаат, за да не дозволи да ги збрише заборав. Но тоа не е чудно, бидејќи Гиевска е една љубопитна, отворена, искрена и пред се’ емотивна личност која случувањата околу себе ги доживува на таков начин.

Како и да е, растењето и зреењето на нејзиниот талент е присутно, вели за нејзините дела рецензентката Калина Сливовска-Андонова. Гиевска не е писател од највисок ранг, но со секоја реченица покажува дека чекори напред по патеката да биде забележана како автор кој дава свој придонес во македонското творештво.

Кога животот го распостилаш по страниците на книгата, добива посебни димензии, временски, тешки, неизбришливи. Колку може да боли животот, да ранува, да плаче и паѓа и одново да се крева од пепелта на согорените соништа и да ти дава сила да истраеш, да ја надвисиш гордоста над понижувањето, да ја сетиш радоста како ги растрга мрежите на тагата и да запееш додека срцето ти го стега болка.
Таков е романот “Траги во бестрага” чиј автор е нашата сограѓанка Душка Гиевска, име што допрва ќе се споменува во светот на љубителите на прозата, а дека емоциите преовладуваат и извираат во секој откриен детаљ, во секој доживеан и одболуван настан на саканите, ќе се уверите откако ќе го прочитате и, за волја на вистината, ќе пронајдете нешто што сте го слушнале, доживеале, вие или вашите блиски, се вели во рецензијата на романот.
Димензиите временски ја отсликуваат човечката судбина пред војната, за време на истата и по неа. Протагонисти-најблиските на авторката. Mајката која од детството го газела трнливиот пат кој ја водел од немило до недраго. Единствено свето е бракот и чедата соединети во едно сложно семејство. Сестри по мајка или татко, или заедничко – сеедно, но сите заеднички го прифаќаат новиот живот, поинаков, поразличен од оној што го диживеала мајката.
“Траги во бестрага” остава белег не само во душата на главните ликови, ами и на чедата родени многу подоцна, во слобода и со нов тек на живот. И денес авторката ги чувствува болните сеќавања на баба и' како траги кои длабат во сеќавањата, поради загубата на ќерка си во колоната бегалци во потрага по подобар живот и посреќно утре. Во свеста на авторката шумолат исушените лисја од дрвјата со кои баба и' и вујко и' го покрија мртвото тело на седумнаесетгодишната девојка, единственото нешто што им се најде при рака таму - во планината.
Роман кој ја открива љубовта кон родниот крај и своите во него. Носталгијата и далечината како болка што пече и боли.

Не можеш да бидеш свој во туѓа земја – звучи како порака на авторката, заклучуваат рецензентките на романот - Милица Петрушевска и Нада Ивановска.

Животот е непредвидлив, неправеден, ранува и зема, одзема нечија среќа, згаснува нечија надеж, но знае да фрли и зрак светлина на убави нешта. Зракот денеска беше петчасовната дружба на Душка со своите читатели на кои им посвети книга во денешното Саемско издание на штандот на „Манускрипт. За своето искуство таа вели:
- „Со поезија се занимавав 50 години, објавив неколку самостојни стихозбирки но многу повеќе сум застапена во групни книги, алманаси и зборници. Откако сум пензионерка, веќе 10-тина години почнав да пишувам проза и тоа го правам со големо задоволство, како мое откритие во литературата“.

Откријте ја и вие Душка и уверете се во лесната приемливост на нејзиниот стил кој не ве остава за подоцна, со умешност да го долови ритамот и пулсирањето на животот, со нарација која ја чинат реална креаторка на прозниот израз.

 


Гран При за гевгелсиката балерина Виолета Карајанова

Виолета Карајанова од Македонија и Ендрју Кук од Велика Британија (класичен балет, дуо) го освоија Пран прито на „Икс денс 2018“

Повеќе

Лежерниот street style на првата дама на САД

Меланија Трамп е поранешна манекенка и преферира дизајнерски алишта, но знае и да изненади

Повеќе

Коста Солев Рацин - 75 години со неговата поезија

Денес се навршуваат 75 години од смртта на поетот, револуционер  и филозоф Коста Солев Рацин

Повеќе

Стратегијата за ментално здравје започнува од ПЗУ Психијатриска Болница Негорци

Државниот секретар на Министерството за здравство д-р Владимир Милошев, денеска ја посети ПЗУ Психијатриска Болница Негорци и најави почеток на Стратегијата за превенција на менталното здравје

Повеќе

Филипче: Ќе има измени во законот за абортус

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека со Министерството за труд и социјала прават рамка за подобрување на правата на жените

Повеќе

Полнети пилешки гради

Нов рецепт за изненадување на домашните со нов изглед и подготовка 

Повеќе

Природен лек против алергија

Со билка која расте слободно во природата, дури и во дворовите

Повеќе

Училница - Sit down comedy

Дејан Малзарков на сцената на Народниот театар во Гевгелија

Повеќе

Македонско лекарско друштво со признание за Д-р Дојранлиев

Гевгелискиот доктор Педијатар специјалист Ице Дојранлиев, единствен претставник од асоцијата на приватни лекари на Македонија е добитник на признание за особен придонес во пружењето на квалитетни

Повеќе

Еретички писма- нов роман на Стефан Марковски

Младиот гевгелиски поет и прозаист со нов книжевен запис, романот „Еретични писма“ во издание на Издавачкиот центар „Три“ од Скопје

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шекеринска со писмо до министрите на НАТО

„Ја барам вашата поддршка за Македонија“ - им напиша Шекеринска во писмото до  министрите за одбрана на 29 земји членки на НАТО

Повеќе

Коѕијас денеска со потпис, а утре со писмо до ЕУ и НАТО

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас писмено го потврдува непротивењето на Грција за напредокот на Македонија за членство во ЕУ и НАТО

Повеќе

Водата во Дојранското Езеро е безбедна за капење

Испитаните примероци вода од езерото од ЈЗУ „ИЈЗ“ покажаа квалитет на вода безбеден за капење и рекреација на луѓето

Повеќе

Собранието го ратификува договорот со Грција

Со 69 гласа ЗА Собранието на Република Македонија го ратификуваше Договорот со Грција. Се чека на Иванов

Повеќе

Томе Главчев со плакета за бизнис личност во 2018 за ЈИЕ

Манифестацијата „Бизнис партнер“ додели 40 награди на компании и бизнис личности од Југоисточна Европа за 2018

Повеќе

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.