„Урбани уметнички акции“- изложба

  • Понеделник, Јун 27 2016

 


{flike} 


Изложба на фотографии, работни цртежи и планови, oд акциите на тимот „Урбани уметнички акции“ од 27-30 јуни, во галерискиот простор на Мобилна монтажна галерија во Скопје. 

Изложбата се состои од триесетина фотографии направени за време на поставувањето на интервенциите, скулптурите и инсталациите во текот на изминатата година. Изложбата има за цел да го популаризира креативниот пристап во комуникацијата на проблемите и да ги охрабри граѓаните од одговорните да бараат решение за своите проблеми особено за оние поврзани со јавниот простор урбанат и комуналната инфраструктура.
На изложбата помеѓу другото ќе бидат изложени и „работилнички цртежи„ и работни материјали и документација како се правени, тестирани и поставувани некои од интервенциите.

Идејата на Урбаните уметнички акции е да ги открива, реагира, комуницира па дури во некои случаи делумно да ги решава локалните проблеми со кои граѓаните се соочуваат преку заеднички организирани акции на уметниците, архитектите (особено проблемите од сверата на урбанизмот и инфраструктурата) активистите и граѓаните кои се соочени со проблемот. 

Урбаните акции се базираат на партиципативните модели на решавање на урбаните (комунални) проблеми преку спроведување најразлични креативни акции, кои покрај директните пораки за решавање на детектираните проблеми ќе овозможат и едукација и поврзување на граѓаните со уметниците/архитектите и граѓанските активисти и нивен заеднички настап за решавање на други нови проблеми.

Се сеќавате на ајкулите во Вардар? Еве каде и како настанаа. Погледнете. Изложбата започнува во 19 часот, а ќе трае до 30 јуни. 

 


Нина Андова-Шопова наградена со „Роман на годината“

„Некој бил тука“ од Николина Андова- Шопова, е избран за „Роман на годината“ за 2018

Повеќе

Солидарен протест на приватните доктори од Гевгелија

Mатични доктори од приватното здравство во Гевгелија денеска се солидаризираа со состојбата на својата колешка д-р Виолета Петковска од Виница и со протест пред ФЗОМ Подрачна единица Гевгелија бараа

Повеќе

За жените со љубов - цитати

Најдобрите оригинални мисли од големите умови посветени на жената

Повеќе

Видео: Колку деца ќе роди жената е нејзино право

Невладините организации реагираат на законот за аборстус што го наметна минатата власт, а сега е на „корекции“ во Собранието на РСМ на предлог на Министерството за здравство

Повеќе

Прогласена епидемија на морбили во Гевгелија

Со петнаесет заболени деца со морбили на возраст од неколку месеци до една година, денеска од Институтот за јавно здравје прогласија состојба на епидемија на морбили (мали сипаници) и во Гевгелија

Повеќе

За жените, со љубов

Претпразнична осмомартовска манифестација

Повеќе

Лек против ракот пронајден во вирусот на мали сипаници

Шокантно откритие од клиниката Мајо, САД - пронајден лек против рак таму каде што никој не очекуваше

Повеќе

Новите упати „Мој термин“ од денеска и во гевгелиската Болница

Двата нови упати „Итен 24“ и „Упат без термин“ од денеска функционира и во Општа Болница Гевгелија

Повеќе

Културата во 2019 со буџетска поддршка од 4 милиони денари

Општина Гевгелија годинава ќе подржи 42 програмски настани од областа на културата кои што вредносно зафаќаат средства во износ од четири милиони денари обезбедени од локалниот општински буџет

Повеќе

Панцерота на домашен начин

Можете да ги подготвите вкусните панцероти во вашата кујна

Повеќе

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

Русија го призна новото уставното име на Македонија

Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија

Повеќе

АМСМ: Поради сообраќајка затворен автопатот Градско-Велес

Сообраќакот се одвива по регионалниот пат Градско-Велес

Повеќе

Богданчани - најдобри математичари

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на

Повеќе

Паднаа пресуди од 211 години затвор за Крвавиот четврток

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.