Топ Новости >

Унковски со "Соништа на Ајнштајн" во Белград

  • Недела, Окт 01 2017

{flike}


Македонскиот драмски режисер Слободан Унковски, овој месец, со најнова премиера во Југословенското драмско позориште со новелата "Соништа на Ајнштајн" на американски физичар и писател Ален Лајтмен.

15-ти октомври сцената на ЈДП е резервирана за премиерата во драматизација на Русомир Богдановски, драматург Јелена Мијатовиќ, костимографијата е на Лана Цвијановиќ, композиторскиот запис на Златко Ориѓански, движење Димитрис Сотириу, помошник-директор Ника Савиќ.

Сценскиот настап е отстапен на професионалните актери: Драган Мичановиќ, Радован Вујовиќ, Анита Манчиќ, Бранко Цвејиќ, Бранка Петриќ, Наташа Тапушковиќ, Марија Вицковиќ, Милена Живановиќ, Милица Гојковиќ, Марко Грабеж, Вучиќ Перовиќ, Јоаким Тасиќ, Филип Ѓуриќ.

Новелата "Соништа на Ајнштајн" е објавена е во 1993 година и преведена на повеќе од 40 јазици. Тоа е дело на вонредни јазик, јасна структура и богата имагинација во која авторот ни' ги открива соништата на Ајнштајн во времето на настанокот на познатата теорија на релативноста.

Слободан Унковски во југословенската Драмскиот театар, досега ги има режирано претставите „Смртта не е велосипед (да ти го украдат)“ од Билјана Србљановиќ, „Како ви е мило“ од Вилијам Шекспир (2009), Брод за кукли на Милена Марковиќ (2006), „Галеб“ од Антон Павлович Чехов (2003) песни од Милена Марковиќ (2002), „Буре барут“ на Дејан Дуковски (1995), „Театарски илузии' од Пјер Корнеј (1991) и „Хрватски Фауст“ на Слободан Шнајдер (1982).

Премиерата на претставата е закажана за 15 октомври 2017 во Југословенското драмско позориште, во Белград.

 


Македонско лекарско друштво со признание за Д-р Дојранлиев

Гевгелискиот доктор Педијатар специјалист Ице Дојранлиев, единствен претставник од асоцијата на приватни лекари на Македонија е добитник на признание за особен придонес во пружењето на квалитетни

Повеќе

Еретички писма- нов роман на Стефан Марковски

Младиот гевгелиски поет и прозаист со нов книжевен запис, романот „Еретични писма“ во издание на Издавачкиот центар „Три“ од Скопје

Повеќе

Франкофонијата и пријателството

Изложба на цртежи во галеријата „Амам“

Повеќе

Дизајнерите откриваат каква венчаница одбра идната принцеза

БИДЕО: Венчаницата на Меган во споредба со венчаниците на Дајана и Кејт

Повеќе

Јубилеен концерт на КУД Бранд Петрушев од Богданци

30 години, песна, музика, настапи,меѓународни гостувања  и многу другарувања

Повеќе

Хуманоста на луѓето победи

Малиот Игор од Богданци утре заминува на операција во Турција

Повеќе

Влашка вечер традиционално по 16 пат во Гевгелија

Здружение на власите на општина Гевгелија „Мегленија“ и годинава по 16 пат ја организира традиционалната културна средба „Влашка вечер“

Повеќе

Влатко Стефановски со концерт во Валандово

Валандовската културна пролет со многу гости и настапи се' до Фолк Фест Валандово

Повеќе

Мурал на Гучи во Лондон

Уметничка реклама за лансирање на новата колекција на Гучи

Повеќе

Апел за помош

14 годишниот Игор од Богданци со тумор на мозокот, има потреба од итна операција во Турција за која му се неопходни 19.000 евра

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.