Топ Новости >

Спомениците на културата во Гевгелија 11 години чекаат ред за реставрација

  • Недела, Дек 10 2017

{flike}


Старата троспратна зграда на „Радио Гевгелија“, (над слаткарницата „Шар планина“) објектот наречен „Андреев конак“, до него близу „Кангов конак“ и некогашниот хотел „Отоман“, сите во централното градско подрачје на Гевгелија, со одлука на Министерството за култура се прогласени за „споменици на културата“ бидејќи претставуваат важност за амбиенталната градска архитектура на овие простори.

Грижата за нив изминатите 11 години беше „copy paste“ практика на локалната власт која во изминатите три советнички состави, со вкупно 11 годишен мандат носеше програма за реставрација на фасадите на овие објекти и до ден денеска истите не ги изврши. Одвоените средства во изминатите 11 по ред буџети на Општината, редовно, при крајот на буџетската година биваа пренаменети во друга буџетска ставка, заради недостаток на приходи.

Годинава, при проектирањето на Буџетот за 2018 година, на четвртата седница на Советот на општина Гевгелија, во Буџетот повторно се најде ставка од 1.200.000 денари наменети за реализација на годишната Програма за финансирање, одржување и заштита на објекти од културно наследство, споменици и други објекти во општината кои сведочат за историското, духовното и културно минато на овие простори.

Следејќи ги руинираните фасади на споменатите објекти да се надеваме дека после 11 години админстративно препишување на оваа годишна програма за заштита на културното наследство во општината, оваа локална гарнитура ќе најде сили и средства за реставрација на фасадите на овие објекти за да не бидат пишувани и препишувани како буџетски програми, а на улица да ни' паѓа малтер и тули од нивните незаштитени градби.

За реализација на програмата надлежен е Градоначалникот на општина Гевгелија, а истата беше изгласана од страна на советничкото мнозинство, на седница на Советот на општината одржана неделава на 7-ми декември.

Останува впечатокот дека изманипулираните граѓани кои се даночни обврзници и полначи на буџетските каси како на локално, така и на централно ниво, после неколкугодишните епизоди од мегаломанскиот проект „Скопје 2014“, чии нарачатели се на обвинителна клупа, немаат сили и желба за нови индивидуални инвестирања, за нови идеопоклоници.  Така, во оваа програма за 2018 отсуствува ставката за изработка на спомен бисти на д-р Александар Синѓер, на поетот и уметник Илија Џаџев и на опеаниот Леонид Јанков (од познатата „Трба, трби гевгелиско“), кои изминатите 11 години „се влечкаа“ од година во година во секоја Програма за заштита на споменици на културата за општина Гевгелија. 

Проштевајте Синѓер, Џаџев, Леониде. Гевгелија Ве памети и не Ве заборава, ама прво треба да ги залечи раните од корумпираните културни проекти од кои минатата власт испумпа милиони буџетски средства за сјај, кич и лумперај.

 


МЗ за смртта на родилката Савиќ од Гевгелија

Министерството за здравство: да не се шпекулира со смртта на родилката додека не се добие обдукциониот наод, бидејќи може да не е поврзано со породувањето

Повеќе

Kрем супа од тиквички

Оброкот после кој нема да ви биде топло

Повеќе

Пораст на интервенциите за мозочни и срцеви удари

Поради промена на времето зголемен е бројот на повици на Брзата помош во Гевгелија

Повеќе

Нова лабораторија на „Ројал Медика“ отворена во Гевгелија

Десет годишниот професионален растеж на поликлиника „РОЈАЛ МЕДИКА“ од Богданци продолжува со отварањето на нова лабораторија за биохемиска  анализа во Гевгелија

Повеќе

Гран При за гевгелсиката балерина Виолета Карајанова

Виолета Карајанова од Македонија и Ендрју Кук од Велика Британија (класичен балет, дуо) го освоија Пран прито на „Икс денс 2018“

Повеќе

Лежерниот street style на првата дама на САД

Меланија Трамп е поранешна манекенка и преферира дизајнерски алишта, но знае и да изненади

Повеќе

Коста Солев Рацин - 75 години со неговата поезија

Денес се навршуваат 75 години од смртта на поетот, револуционер  и филозоф Коста Солев Рацин

Повеќе

Стратегијата за ментално здравје започнува од ПЗУ Психијатриска Болница Негорци

Државниот секретар на Министерството за здравство д-р Владимир Милошев, денеска ја посети ПЗУ Психијатриска Болница Негорци и најави почеток на Стратегијата за превенција на менталното здравје

Повеќе

Филипче: Ќе има измени во законот за абортус

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека со Министерството за труд и социјала прават рамка за подобрување на правата на жените

Повеќе

Полнети пилешки гради

Нов рецепт за изненадување на домашните со нов изглед и подготовка 

Повеќе

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Ќе ги ревидираме одлуките ако утврдиме судир на интереси

Правилата мора да важат еднакво за сите, никој не смее да биде фаворизиран, изјави премиерот Зоран Заев

Повеќе

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.