Топ Новости >

Културна популаризација со четири милиони денари буџетска помош

  • Сабота, Мар 03 2018

{flike}


Буџетскииот колач на Општина Гевгелија наменет за културата за 2018 година тежи четири милиони денари

Со овие средства ќе бидат финансирани програми и проекти од областа на културата на 49 културни организации, културноуметнички друштва, музички манифестации, културни натпревари, настапи на хорски состави и поединци. Ова се дел од апликантите кои ги задоволиле условите на конкурс за доделување на финансиска помош-донација објавен од Општина Гевгелија минатата година, а на кој конкурирале вкупно 54 културни здруженија, групи и поединци.

Ќе ги издвоиме Културноуметничкото друштво „Танец“ од Миравци и ансамблот „Бојмија“ со доделена проектна помош од по 150.000 денарин за секое од нив поединечно.
По 100.000 денари општинска буџетска помош ќе добијат Меѓународниот натпревар за млади пијанисти Гевгелија 2018 во соработка со ООМУ „Васо Карајанов“, Детскиот музички фестивал „Распеани дечиња 2018“ што го организира Здружение „Внимание“ од Гевгелија и организаторите на СРВ ФЕСТ-от во чест на Ристо Калеников.

Истиот финансиски износ од по 100.000 денари за реализација на своите програмски активности и меѓународни гостувања на фолклорни фестивали добија и КУД „Негорци“ од Негорци и КУД „Браќа Толеви“ од Прдејци.
Најголема финансиска буџетска партиципација од општина Гевгелија во износ од 300.000 денари добива Здружениеот на граѓани „Тера“ за реализација на манифестацијата „Смоквијада 2018“.
За учество на меѓународни натпревари на хорска музика на градскиот мешан хор „Гортинија“ одобрени му се средства во износ од 150.000 денари.

Во програмата за финансирање на програми и проекти од областа на културата за 2018 се издвојуваат и 26 поединци, уметници, поети, прозаисти кои за изработка, изложба и промоција на своите дела добиваа, одобрени им се средства во поединечен износ од 10.000, 15.000, 20.000, 25.000 до 30.000 денари.

Најголема ставка во годинашнава програма за културни проекти е Одбележувањето на Спасовден и општинскиот празник 7-ми Ноември за што се одвоени 550.000 денари. Активностите на Народниот Театар во Гевгелија кој е под надлежност на Општината и не прерасна во самостојна институција за 2018 година финансиски ќе добијат поткрепа од локалната самоуправа во износ од 450.000 денари. Со 350.000 денари се планира да биде организирано „Гевгелиското културно лето“ манифестација која го раздвижува долгиот топол летен ден во Гевгелија.

Освен културни друштва и поединци забележително е дека во програмата за популаризација на културата во 2018 година се наоѓаат и институции под надлежност на општината кои имаат своја програмска дејност и дотации од Буџетот на РМ кои Општината ги дистрибуира до институциите преку локалниот општински буџет. Такви се програмите на Пионерскиот дом, Домот на културата, ЈОУ Библиотека „Гоце Делчев“.

Забележително е отсуството на одвоени средства за детскиот фестивал „Калинка“ и одобрените 30.000 денари за КУД „Распеани Гевгеличани“ за остварување на осум програмски активности во текот на тековната 2018 година. Пеачката група која ги отвара сите 7-мо ноемвриски празнувања, сите смоквијади, сите празнувања на локалниот патрон „Спасовден“, сите „Гевгелиски културни лета“, „Бели ноќи“, изедначен во сумата со единечен труд на еден поет почетник. Ако судиме според критериумите на конкурсот за доделување на средства за програми и активности од областа на културата тогаш, неспоредлива е улогата на Распеаните Гевгеличани во чувањето, афирмацијата на материјалното, музичкото и духовно културно наследство од овие јужновардарски простори во Гевгелија и гевгелиско.

За споредба, и минатата 2017 година биле одобрени четири мииони денари за 46 културни проекти, а годинава бројката на културни проекти е зголемена на 49 настани, манифестации, промоции и фестивали во организација и изведба на локални културни друштва и поединци.

 


Македонско лекарско друштво со признание за Д-р Дојранлиев

Гевгелискиот доктор Педијатар специјалист Ице Дојранлиев, единствен претставник од асоцијата на приватни лекари на Македонија е добитник на признание за особен придонес во пружењето на квалитетни

Повеќе

Еретички писма- нов роман на Стефан Марковски

Младиот гевгелиски поет и прозаист со нов книжевен запис, романот „Еретични писма“ во издание на Издавачкиот центар „Три“ од Скопје

Повеќе

Франкофонијата и пријателството

Изложба на цртежи во галеријата „Амам“

Повеќе

Дизајнерите откриваат каква венчаница одбра идната принцеза

БИДЕО: Венчаницата на Меган во споредба со венчаниците на Дајана и Кејт

Повеќе

Јубилеен концерт на КУД Бранд Петрушев од Богданци

30 години, песна, музика, настапи,меѓународни гостувања  и многу другарувања

Повеќе

Хуманоста на луѓето победи

Малиот Игор од Богданци утре заминува на операција во Турција

Повеќе

Влашка вечер традиционално по 16 пат во Гевгелија

Здружение на власите на општина Гевгелија „Мегленија“ и годинава по 16 пат ја организира традиционалната културна средба „Влашка вечер“

Повеќе

Влатко Стефановски со концерт во Валандово

Валандовската културна пролет со многу гости и настапи се' до Фолк Фест Валандово

Повеќе

Мурал на Гучи во Лондон

Уметничка реклама за лансирање на новата колекција на Гучи

Повеќе

Апел за помош

14 годишниот Игор од Богданци со тумор на мозокот, има потреба од итна операција во Турција за која му се неопходни 19.000 евра

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.