Топ Новости >

Велигденска манифестација Ѓура Мара во Миравци

  • Понеделник, Апр 09 2018

{flike}


Утревечер, на третиот ден од Велигден во гевгелиското село Миравци се одржува народната традиција „Ѓура Мара“ стара околу двесте години. Некогаш на сред село, а деновиве на плоштадот пред Домот на културата ќе се изведуваат сплет од народни ора од организаторот на манифестацијата, КУД „Танец“ од Миравци кој годинава слави забележителен јубилеј, 85 години од своето формирање и постоење. Врв на програмата е секако, традиционалниот народен обичај од овој крај, орото „Ѓура Мара“ посветено на вистинска случка со спасувањето на грабнатата убавица Мара од турски воен намесник во тој крај.

Убавата мома Мара била грабната од орото додека играла со девојките од селото, на селскиот настан посветен на Велигденските празнувања, на трет ден од Велигден. Непокорни на настанот, братот Ѓуро, заедно со другарите тргнал по грабнувачите да ја врати сестра си таму кај што припаѓа, во селото, меѓу селаните, со момите, на орото. Борбата не била рамна со наоружаните турски војници и намесникот кој ја бендисал Мара за себе. Во тешка борба Ѓуро загинал, а Мара била вратена во селото. Оттогаш во селото на третиот ден од Велигден се игра само моминско оро, а постарите жени со стапови ги бранат девојките од машките лица кои сакат да се фатат на орото.

Фото: Моминското оро „Ѓура Мара“ изведено од членки на КУД „Танец“ од Миравци, заедно со постарите жени кои го бранат орото од машките. Карактеристично е што сите се облечени во домашни автентични носии сочувани од своите предци, направени од вредните раце на миравчките жени 

Со времето ова оро станало интересна сценско-музичка изведба и карактеристичен народен обичај од овој крај кој се практикува и живее и денес.

На манифестацијата годинава ќе се придружат и гости, членови на културно уметнички друштва од Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина и Хрватска, со што манифестацијата ќе добие и меѓународна димензија. Гостинските друштва КУД "Паја Зариќ" од општина Инџија, (Србија), Домот на култура "Димо Николов 1908" од град Черноморец, (Бугарија), Културно уметничките друштва од Јабланица, (БиХ) и Копривница, (Хрватска) ќе имаат свои програмски настапи пред платото на Домот на културата во Миравци.

Почетокот на манифестацијата е во 19 часот, вторник, 10 април.

Фото: Богатата културна програма е празник за селото и за сите гости и намерници кон Миравци на третиот ден од Велигден 

Вредните домаќини, во духот на празничните одбележувања, ги дочекуваат гостите и публиката со традиционалните обејежја: вапсани јајца, баклава и други домашни локални специјалитети.

Манифестацијата „Ѓура Мара“ годинава е поддржана од Општина Гевгелија преку Програмата за финасирање на културни настани за 2018 година, како дел од вредностите кои го одбележуваат нашето културно поднебје и традиција.

 


Kрем супа од тиквички

Оброкот после кој нема да ви биде топло

Повеќе

Пораст на интервенциите за мозочни и срцеви удари

Поради промена на времето зголемен е бројот на повици на Брзата помош во Гевгелија

Повеќе

Нова лабораторија на „Ројал Медика“ отворена во Гевгелија

Десет годишниот професионален растеж на поликлиника „РОЈАЛ МЕДИКА“ од Богданци продолжува со отварањето на нова лабораторија за биохемиска  анализа во Гевгелија

Повеќе

Гран При за гевгелсиката балерина Виолета Карајанова

Виолета Карајанова од Македонија и Ендрју Кук од Велика Британија (класичен балет, дуо) го освоија Пран прито на „Икс денс 2018“

Повеќе

Лежерниот street style на првата дама на САД

Меланија Трамп е поранешна манекенка и преферира дизајнерски алишта, но знае и да изненади

Повеќе

Коста Солев Рацин - 75 години со неговата поезија

Денес се навршуваат 75 години од смртта на поетот, револуционер  и филозоф Коста Солев Рацин

Повеќе

Стратегијата за ментално здравје започнува од ПЗУ Психијатриска Болница Негорци

Државниот секретар на Министерството за здравство д-р Владимир Милошев, денеска ја посети ПЗУ Психијатриска Болница Негорци и најави почеток на Стратегијата за превенција на менталното здравје

Повеќе

Филипче: Ќе има измени во законот за абортус

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека со Министерството за труд и социјала прават рамка за подобрување на правата на жените

Повеќе

Полнети пилешки гради

Нов рецепт за изненадување на домашните со нов изглед и подготовка 

Повеќе

Природен лек против алергија

Со билка која расте слободно во природата, дури и во дворовите

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.