Gevgelijanet - Влатко Стефановски со концерт во Валандово
Топ Новости >

Влатко Стефановски со концерт во Валандово

  • Среда, Мај 02 2018

{flike}


Македонскиот културен бренд и добитник на Државната награда „11-ти Октомври за 2017“ доделена за животно дело од областа на културата и уметноста, виртуоз на гитара, автор на многу нумери и самостоен изведувач, Влатко Стефановски оваа недела ќе гостува во Валандово.

Концертниот настап Влатко Стефановски е дел од „Валандовската ултурна пролет - 2018“ и ќе се одржи на фестивалската сцена при Домот на културата во Валандово. Минатиот месец фрон менот на познатата македонска група „Леб и сол“ кој во времето на поранешна Југославија ги полнеше концертните сали ширум југословенските републики, Балканот и Европа, ја крена на нозе и со овации побликата во Хрватска со концерт во салата Ватрослав Лисински во Загреб,
Билетите за концертот на авторот на „Скопје, Скопје,“, „Као какао“, „Чукни во дрво“ и многу нови преработки на македонски народни музички раритети „Јано мори“, „Кој ти го продава Кољо чифлигот“ и други, што ќе се одржи во недела чинат 150 денари и може да се набават во билетарата на "25-ти Мај"-Валандово, во кафе "Легионер" во Валандово и кафе "Проект" во Јосифово.

Од останатите културни понуди кои следуваат се:

03.05.2018 / Zbunite zavesu, spustio sam se (Претстава)
03 - 06.05.2018 / Хид Бах Шен Фест, Чалакли (Фестивал)
06.05.2018 / Влатко Стефановски (Концерт)
11.05.2018 / Солун, град на духови (Претстава)
24 - 25.05.2018 / Фолк Фест, Валандово (Фестивал)

Во рамките на културната пролет во Валандово, во текот на месец април гостуваа Сашко Коцев и Александра Јанева & D-ZOO.

 


Со донации подобрени условите за престој во Детското одделение при Општа

Деновиве со ангажман на дузина професионалци, предводени на иницијатива на доктор Ице Дојранлиев, специјалист педијатар, обновени се и подобрени условите за престој во Детското одделение при Општа

Повеќе

Генетски модифицирана храна пронајдена во Македонија

Ориз од кочанско и соини шницли на „Виталија“ повлечени од продажба бидејќи во нив биле пронајдени Генетски модифицирани организми (ГМО)

Повеќе

Дојрански ракувања - културна манифестација со 42 годишна традиција

Општина Дојран е организатор на традиционалната културна манифестација што датира од 1976 година 

Повеќе

ДСЗИ: Нема грешка во лекувањето на четирите деца со дијабет

На децата прв пат им бил откриен дијабетес кога биле донесени во болница, утврди Државниот санитарен здравствен инспекторат

Повеќе

Полнети домати

Предлог лесен летен ручек на кој организмот ќе ви биде благодарен

Повеќе

Заменик министерот за здравство Муса ги обвини родителите за нетретирање на

(Видео) Стабилна е состојбата на 14-годишното дете со дијабет, гевгелиското дете е стабилно на КАРИЛ, а случајот од Свети Николе е пратено на домашно лекување

Повеќе

МЗ за смртта на родилката Савиќ од Гевгелија

Министерството за здравство: да не се шпекулира со смртта на родилката додека не се добие обдукциониот наод, бидејќи може да не е поврзано со породувањето

Повеќе

Kрем супа од тиквички

Оброкот после кој нема да ви биде топло

Повеќе

Пораст на интервенциите за мозочни и срцеви удари

Поради промена на времето зголемен е бројот на повици на Брзата помош во Гевгелија

Повеќе

Нова лабораторија на „Ројал Медика“ отворена во Гевгелија

Десет годишниот професионален растеж на поликлиника „РОЈАЛ МЕДИКА“ од Богданци продолжува со отварањето на нова лабораторија за биохемиска  анализа во Гевгелија

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.