Gevgelijanet - Влашка вечер традиционално по 16 пат во Гевгелија
Топ Новости >

Влашка вечер традиционално по 16 пат во Гевгелија

  • Четврток, Мај 03 2018

{flike}


Здружение на власите на општина Гевгелија „Мегленија“ и годинава по 16 пат ја организира традиционалната културна средба „Влашка вечер“.

Целта на манифестацијата е одржување на заедништво и контакти на влашката заедница, промоција на влашката култура, традиција и обичаи. На истата веќе со години учествуваат стотици претставници со влашка националност од општина Гевгелија, а редовни гости се Здруженијата на власите од други општини, како Штип, Крушево, Скопје.

Луѓето од оваа заедница имаат посебни историски, културни, јазични нитки кои ги поврзуваат низ животот, како и потеклото на семејните корени кои вообичаено припаѓаат на населбите од големата област Мегленија. Тоа е јужно вардарскиот регион и областа во Егејскиот дел на Македонија каде се распослани седум села во кое претежно живее население со влашка етничка припадност. Тоа се селата: Берислав, Ошин, Купа, Љумница, Лугунци, Н'ти, сите денеска на територија на Република Грција и селото Ума на Кожуф планина.

ФОТО: Училиштето во планинското село Ума, сместено на 820 метри надморска височина на Кожуф планина, каде во минатиот век живееле околу 500 жители од влашката заедница

Со Букурешкиот мировен договор после Балканските војни, склучен 10 август 1913 година и припаѓањето на областа од егејскиот дел на Македонија кон Грција (површина од 34.356 км2) овие влашки села добија нови топоними со цел да се асимилира тамошното население кон актуелната политика на земјата на која припаднаа. Но, етничките обележја на нивните наследници остануваат впишани во генот, во потсвеста, во меморијата на своето детство, во мирисот на дедовото огниште, во зборовите на милост искажани од бабата, мајката.

Така некогашното место Берисав доби име Периклиа, Ошин го преименуваа во Архангелос, местото Купа си го задржа истото име Купа, Љумница стана место викано С'кра, Лугунци го доби топонимот Лангадиа, Н'ти стана Ноти и Ума во составот на гевгелиска општина остана нашата Ума.

ФОТО: Заеднички портрет со учениците од Основното училиште во Ума - 1925 година, иселеничкиот фактор од ова планинско село го намалува бројот на учениците

Што да речат жителите на оваа некогаш богата родина Мегленија. Освен дека не ги забораваат своите корени. Тоа што дури Султан Абдул Хамид Втори, од времето на Отоманската империја со Декрет донесен на 23 мај 1906 донел одлука луѓето во рамките на Отоманското кралство да можат да се попишуваат по националност како власи. Такви биле мегленците, гордите власи кои имале посебно призната влашка област, определба и јазик дури и во почетокот од минатиот век.

Затоа, во чест на претците, нивните традиции и обележја денеска со годините станале традиционален ороводен почеток на манифестацијата „Влашка вечер“ - сплет од влашки песни и ора изведуваат уште на почетокот на програмата КУД „Негорци“ од Негорци.

ФОТО: Од фото ризницата на ЗГ „Мегленија“ - Фолклорното друштво Ума со години го сочинувале жителите на село Ума

Настанот ќе се одржи на 5 мај во ресторан „Романса“ во село Прдејци Гевгелиско.

Годинава „Влашка вечер“ во Гевгелија се организира под покровителство на Министерството за култура на Република Македонија преку програмата за оджување на културното наследство и со поддршка на Општина Гевгелија преку Програмата за развој на културата за 2018 година.


Со донации подобрени условите за престој во Детското одделение при Општа

Деновиве со ангажман на дузина професионалци, предводени на иницијатива на доктор Ице Дојранлиев, специјалист педијатар, обновени се и подобрени условите за престој во Детското одделение при Општа

Повеќе

Генетски модифицирана храна пронајдена во Македонија

Ориз од кочанско и соини шницли на „Виталија“ повлечени од продажба бидејќи во нив биле пронајдени Генетски модифицирани организми (ГМО)

Повеќе

Дојрански ракувања - културна манифестација со 42 годишна традиција

Општина Дојран е организатор на традиционалната културна манифестација што датира од 1976 година 

Повеќе

ДСЗИ: Нема грешка во лекувањето на четирите деца со дијабет

На децата прв пат им бил откриен дијабетес кога биле донесени во болница, утврди Државниот санитарен здравствен инспекторат

Повеќе

Полнети домати

Предлог лесен летен ручек на кој организмот ќе ви биде благодарен

Повеќе

Заменик министерот за здравство Муса ги обвини родителите за нетретирање на

(Видео) Стабилна е состојбата на 14-годишното дете со дијабет, гевгелиското дете е стабилно на КАРИЛ, а случајот од Свети Николе е пратено на домашно лекување

Повеќе

МЗ за смртта на родилката Савиќ од Гевгелија

Министерството за здравство: да не се шпекулира со смртта на родилката додека не се добие обдукциониот наод, бидејќи може да не е поврзано со породувањето

Повеќе

Kрем супа од тиквички

Оброкот после кој нема да ви биде топло

Повеќе

Пораст на интервенциите за мозочни и срцеви удари

Поради промена на времето зголемен е бројот на повици на Брзата помош во Гевгелија

Повеќе

Нова лабораторија на „Ројал Медика“ отворена во Гевгелија

Десет годишниот професионален растеж на поликлиника „РОЈАЛ МЕДИКА“ од Богданци продолжува со отварањето на нова лабораторија за биохемиска  анализа во Гевгелија

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.