Gevgelijanet - Јубилеен концерт на КУД Бранд Петрушев од Богданци
Топ Новости >

Јубилеен концерт на КУД Бранд Петрушев од Богданци

  • Петок, Мај 04 2018

{flike}


30 години, песна, музика, настапи, меѓународни гостувања и многу другарувања со членовите на Културно-уметничкото друштво „Бранд Петрушев“ од Богданци, деновиве споделен со домашната публика на сцената на Општинското основно училиште „Петар Мусев“.
Тридеценискиот јубилеј беше збогатен со гостувања на КУД „Извор" - Стари Бановци, Стара Пазова, и на уште две друштва од Република Српска БиХ: КУД „Писковица" - од с.Писковица, Бања Лука, и Фолклорниот состав „Бистрица - Верича".

- „Не дека се беше розево во овие 30 години. Имаше и подеми и падови, но секогаш успевавме со крената глава да продолжиме понатаму, а така ќе биде и во иднина. Напред и само напред во изучување на она што ни го нуди фолклорот.  Благодарност до Локалната самоуправа Министерство за култура на Р. Македонија и сите пријатели, помагатели спонзори без кои не би успеале. Најголема благодарност до многубројната, верна публика која секогаш е присутна на нашите настапи и е императив повеќе“, велат членовите на јубилејниот славеник.

Во духот на традицијата и децениски негуваниот фолклор на овие простори ве потсетуваме со едно оро од репертоарот на „Бранд Петрушев“ изведен од актуелните членови на друштвото, на јубулејниот концерт посветен на 30 годишниот растеж на ова друштво.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.