Топ Новости

Смоквијада 2018

Четврток, 23 Август 2018

Без тепсии за варење слатко пред публиката и жирито и на нова локација, се новитетите на годинашната 12-та по ред манифестација „Смоквијада 2018“

 

Без тепсии за варење слатко пред публиката и жирито и на нова локација, се новитетите на годинашната 12-та по ред манифестација „Смоквијада 2018“

Нови правила за учество - секој заинтересиран да приготви слатко од зрели смокви во домашни услови и на денот на одржувањето на манифестацијата, 1 септември (сабота) да го достави на оценување кај организаторот, ја укинуваат досегашната слика на запалени ќумбиња и зовриени тепсии со вода на ракометното игралиште во Гевгелија.
Новата локалција на одржување е просторот на стариот градски пазар, во централното градско подрачје на Гевгелија.

Освен дегустацијата на смокви, слатко од смокви од локалните преработувачки капацитети, производи и колачи од ова јужно овошје од угостителските објекти во општината, организаторите подготвуваат и забавна програма на која ќе настапат групата Љубојна и ансамблот „Бојмија“.

Покровител на манифестацијата е Општина Гевгелија. Организатор на настанот е Здружението на граѓани „ТЕРА“ кои за најуспешните, домаќинствата кои подготвиле највкусни слатка, (по боја, густина и арома) обезбеди и награден фонд од 30.000 денари кој се распоредува на следниот начин: 15.000 за првонаградениот, 10.000 за второто место и 5.000 денари за третопласираниот.

Ако имате квалитетен домашен продукт, слатко од зрели смокви, можете да понесете една тегла за учество и сабота на 1 септември да бидете дел од традиционалниот гастрономско-забавен фестивал „Смоквијада 2018“.

Last modified on Четврток, 23 Август 2018 - 12:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.