Топ Новости

БОШ 10 Летувалиште - Втор ден

  • Недела, Авг 26 2018

 

 

Саботата, на вториот ден од фестивалската програма на годинашното јубилејно 10-то издание на алтернативниот фестивал БОШ во Гевгелија донесе на сценските простори шест настани.

Работилницата за перформативно цртање „Ако умрам ил загинам“ - 2 ден, изложба на слики од шестмина берлински уметници и деветмина македонски, во рамките на фестивалот СловоКулт::литерАРТура::, изложбата „Абракадабра“ на шведската уметничка Ана Ехртемарк во галеријата „Амам“, филмскипроекции од македонски автори на сцената на Народниот, музичките концертни настапи на бендови и ДЏи од Србија и МАкедонија. Неизоставо во претпладневниот дел од програмата е и „BOSH Reshargeable“ - излетничко дружење на фестивалците на Сифулајка. 

Уметничкуте изложбени постави беа посетени од гевгелиската публика,а во филмскиот дел беа прикажани филмовите: „Ќе дојдат децата“ од Ана Јакимска, „Долорес“ од Радован Петровиќ, „Долу од рајот“ од Саша Станишиќ и „Амби“ од Марија Апчевска.

Музичкото дружење на отворената сцена пред Народниот театар беше доверено на Iva&the toy Geogre (Србија) - проект на Ива Станковиќ, музичар и продуцент во Рим, инаку родена во Белград. Новиот звук што таа го презентираше пред гевгеличани беше сплет од вокални ефекти, синтисајзери, акустични и дигитални перкусии со егзотични балкански и арапски звуци, некои со дури измислени зборови од Ива заради ефектоста на звукот.
Straight Jackin (Србија), е рапкор група формирана во 1994 година во Санкт Петерсбург, а годинава со концертот во Гевгелија ја слават 25 годишнината од формирање на бендот.
Завршница на музичкиот дел беше резервирано за DJ Denny Trajkov.


 


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пречистителна станица кај Вардар утре ќе биде предадена во употреба

Капиталниот проект вреден 10,6 милиони евра е реализиран со трилатерална

Повеќе

Гевгелија од хотелски станува и транзитен угостителски центар

Гевгелија освен транзитна делница од меѓународниот пат „Пријателство“ стана и

Повеќе

Владата ги намалува тарифите на нотарите и извршителите

Извршителите повеќе нема да можат да наплаќаат енормно високи суми од граѓаните

Повеќе

Ветровита Гевгелија

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на

Повеќе

Министерот Димитров денес во Миравци

Министерот за Надворешни работи Никола Димитров денес на граѓанска трибина во

Повеќе

Европската Унија со грантови за 30 општини во државата

Еден милион евра од Европската Унија наменети за развојни планови на 30 општини

Повеќе

Откриени 120 илегални мигранти во гевгелиско и Богданци

Во две одделни акции на МВР спроведени на 22 и 23 септември во реонот на

Повеќе

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.