Топ Новости

БОШ 10 Летувалиште - Втор ден

Недела, 26 Август 2018

Шест настани во вториот алтернативен фестиваш БОШ во Гевгелија

 

 

Саботата, на вториот ден од фестивалската програма на годинашното јубилејно 10-то издание на алтернативниот фестивал БОШ во Гевгелија донесе на сценските простори шест настани.

Работилницата за перформативно цртање „Ако умрам ил загинам“ - 2 ден, изложба на слики од шестмина берлински уметници и деветмина македонски, во рамките на фестивалот СловоКулт::литерАРТура::, изложбата „Абракадабра“ на шведската уметничка Ана Ехртемарк во галеријата „Амам“, филмскипроекции од македонски автори на сцената на Народниот, музичките концертни настапи на бендови и ДЏи од Србија и МАкедонија. Неизоставо во претпладневниот дел од програмата е и „BOSH Reshargeable“ - излетничко дружење на фестивалците на Сифулајка. 

Уметничкуте изложбени постави беа посетени од гевгелиската публика,а во филмскиот дел беа прикажани филмовите: „Ќе дојдат децата“ од Ана Јакимска, „Долорес“ од Радован Петровиќ, „Долу од рајот“ од Саша Станишиќ и „Амби“ од Марија Апчевска.

Музичкото дружење на отворената сцена пред Народниот театар беше доверено на Iva&the toy Geogre (Србија) - проект на Ива Станковиќ, музичар и продуцент во Рим, инаку родена во Белград. Новиот звук што таа го презентираше пред гевгеличани беше сплет од вокални ефекти, синтисајзери, акустични и дигитални перкусии со егзотични балкански и арапски звуци, некои со дури измислени зборови од Ива заради ефектоста на звукот.
Straight Jackin (Србија), е рапкор група формирана во 1994 година во Санкт Петерсбург, а годинава со концертот во Гевгелија ја слават 25 годишнината од формирање на бендот.
Завршница на музичкиот дел беше резервирано за DJ Denny Trajkov.


 


 

Last modified on Недела, 26 Август 2018 - 21:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.