In Memoriam: Љупка Арсова Џундева (1934-2018)

Петок, 07 Декември 2018

Македонската театарска и филмска легенда Љупка Џундева денеска почина на  84 годишна возраст

 

 

Македонската театарска и филмска легенда Љупка Џундева денеска почина на 84 годишна возраст. Својот професионален театарски и сценски живот го помина на како членка на актерскиот тим на МНТ. Љупка Џундева беше позната по својот сензибилитет, поради што театарските критичари ја нарекуваа „тивката дама на македонскиот театар“. Таа припаѓаше на втората генерација актери на некогашната Висока театарска школа, со што се вклучи и во создавањето на поновата историја на театарската уметност во Македонија.
Нејзината прва улога во театар била во претставата „Ужалена фамилија“ во 1950 година, во режија на Петре Прличко. Учествувала и во снимањето на првиот македонски филм „Фросина“, во 1952 година. Таму некаде, во 50-тите години од 20-от век се и почетоците на нејзината актерска приказна.

Во МНТ работеше во текот на целиот свој професионален живот, од 1951 до 1990 година, кога замина во пензија, настапувајќи во претстави од сите жанрови, работени по текстови од светската класика до домашното драмско творештво. Таа се вгради и во развојот на домашната кинематографија, низ незаборавната улога во филмот „ Мирно лето“ на Димитрије Османли.


Фото: Љупка Џундева со Илија Џувалековски во сцена од филмот „Мирно лето“

Нејзината последна улога на сцената на МНТ, беше во 2015 година, во претставата „Вујко Вања“ од Чехов, во режија на Зоја Бузалковска.

Посмртните останки на Љупка Џундева ќе бидат изложени утре од 11 и 30 до 12 и 30 часот во капелата на градските гробишта во Бутел, а потоа ќе се одржи погребот. МНТ, ќе одржи комеморација за неа, во вторник, на пладне.

Во прлог - фото сеќавање од нејзините сценски изгледи во делата кои ги играше се' до својата 81 година од животот, додека настапуваше на сцена.

Last modified on Петок, 07 Декември 2018 - 20:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.