Новогодишни концерти, изложби, забави за финиш на 2018

  • Вторник, Дек 25 2018

 

 

Предновогодишните празнувања вообичаено започнуваат со бројни културни програми на неуморните ученици, културни работници, поединци креативци. Така и годинава, на седмица од настапот на новата година, се згуснува најавениот репертоарот на културни претпразнични збиднувања.

Вечерва, со концертен настап на музичкиот оддел на Општинското основно музичко училиште „Васо Карајанов“, со почеток во 19:30 часот публиката ќе го има задоволството да го проследи последниот за годинава предновогодишен концертен настап на учениците од ова училиште.

Утре вечер свој свечен Новогодишен концерт закажуваат и членовите на ансамблот „Бојмија“ кој ќе се одржи во Народниот театар во Гевгелија, со почеток во 19:00 часот. За едноиполчасовната програма од сплет на ора, песни и игри обезбедете си влез од 100/50 денари. Така најавуваат организаторите од ансамблот „Бојмија“.

Во петокот на 28 декември како дел од годинашнава Програма за култура на општина Гевгелија ќе се одржи првата самостојна изложба на фотографии на Димитар Новаков. Настанот го организира Пионерскиот дом „Јосип Броз Тито“ од Гевгелија во своите простории со почеток во 20:00 часот. Изложбената поставка насловена „Новаков и неговата реалност...“ е составена од фотографски записи кои го одразуваат фотографскиот опус на Новаков.

Освен организираните културни институции, новогодишни забави подготвуваат и приватните катчиња за деца. Најактуелна е игротеката „Твинки Ленд“ која во петокот на 28 декември организира за децата средба со дедо Мраз и Снежана. Настанот е во 18:00 часот, а за посетителите ќе има чоколадна фонтана, фотографски моменти со белобрадиот дедо и снежната убавица.

Приклучете се на некои од настаните согласно вашиот интерес, за да го раздвижите претпразничното расположение. 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерот Спасовски и вицепремиерот Османи во Гевгелија

Спасовски: Полицијата успешно се справува со илегалните миграции и

Повеќе

Патот Гевгелија-Негорци пред завршница

Во тек е гребање на последниот километар од стариот асфалт до центарот на

Повеќе

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.