Новогодишни концерти, изложби, забави за финиш на 2018

Вторник, 25 Декември 2018

На седмица од настапот на новата година, се згуснува најавениот репертоарот на културни претпразнични збиднувања

 

 

Предновогодишните празнувања вообичаено започнуваат со бројни културни програми на неуморните ученици, културни работници, поединци креативци. Така и годинава, на седмица од настапот на новата година, се згуснува најавениот репертоарот на културни претпразнични збиднувања.

Вечерва, со концертен настап на музичкиот оддел на Општинското основно музичко училиште „Васо Карајанов“, со почеток во 19:30 часот публиката ќе го има задоволството да го проследи последниот за годинава предновогодишен концертен настап на учениците од ова училиште.

Утре вечер свој свечен Новогодишен концерт закажуваат и членовите на ансамблот „Бојмија“ кој ќе се одржи во Народниот театар во Гевгелија, со почеток во 19:00 часот. За едноиполчасовната програма од сплет на ора, песни и игри обезбедете си влез од 100/50 денари. Така најавуваат организаторите од ансамблот „Бојмија“.

Во петокот на 28 декември како дел од годинашнава Програма за култура на општина Гевгелија ќе се одржи првата самостојна изложба на фотографии на Димитар Новаков. Настанот го организира Пионерскиот дом „Јосип Броз Тито“ од Гевгелија во своите простории со почеток во 20:00 часот. Изложбената поставка насловена „Новаков и неговата реалност...“ е составена од фотографски записи кои го одразуваат фотографскиот опус на Новаков.

Освен организираните културни институции, новогодишни забави подготвуваат и приватните катчиња за деца. Најактуелна е игротеката „Твинки Ленд“ која во петокот на 28 декември организира за децата средба со дедо Мраз и Снежана. Настанот е во 18:00 часот, а за посетителите ќе има чоколадна фонтана, фотографски моменти со белобрадиот дедо и снежната убавица.

Приклучете се на некои од настаните согласно вашиот интерес, за да го раздвижите претпразничното расположение. 

 

Last modified on Вторник, 25 Декември 2018 - 18:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.