Унковски со "Соништа на Ајнштајн" во Белград
Топ Новости >

Унковски со "Соништа на Ајнштајн" во Белград

  • Недела, Окт 01 2017

{flike}


Македонскиот драмски режисер Слободан Унковски, овој месец, со најнова премиера во Југословенското драмско позориште со новелата "Соништа на Ајнштајн" на американски физичар и писател Ален Лајтмен.

15-ти октомври сцената на ЈДП е резервирана за премиерата во драматизација на Русомир Богдановски, драматург Јелена Мијатовиќ, костимографијата е на Лана Цвијановиќ, композиторскиот запис на Златко Ориѓански, движење Димитрис Сотириу, помошник-директор Ника Савиќ.

Сценскиот настап е отстапен на професионалните актери: Драган Мичановиќ, Радован Вујовиќ, Анита Манчиќ, Бранко Цвејиќ, Бранка Петриќ, Наташа Тапушковиќ, Марија Вицковиќ, Милена Живановиќ, Милица Гојковиќ, Марко Грабеж, Вучиќ Перовиќ, Јоаким Тасиќ, Филип Ѓуриќ.

Новелата "Соништа на Ајнштајн" е објавена е во 1993 година и преведена на повеќе од 40 јазици. Тоа е дело на вонредни јазик, јасна структура и богата имагинација во која авторот ни' ги открива соништата на Ајнштајн во времето на настанокот на познатата теорија на релативноста.

Слободан Унковски во југословенската Драмскиот театар, досега ги има режирано претставите „Смртта не е велосипед (да ти го украдат)“ од Билјана Србљановиќ, „Како ви е мило“ од Вилијам Шекспир (2009), Брод за кукли на Милена Марковиќ (2006), „Галеб“ од Антон Павлович Чехов (2003) песни од Милена Марковиќ (2002), „Буре барут“ на Дејан Дуковски (1995), „Театарски илузии' од Пјер Корнеј (1991) и „Хрватски Фауст“ на Слободан Шнајдер (1982).

Премиерата на претставата е закажана за 15 октомври 2017 во Југословенското драмско позориште, во Белград.

 


Со донации подобрени условите за престој во Детското одделение при Општа

Деновиве со ангажман на дузина професионалци, предводени на иницијатива на доктор Ице Дојранлиев, специјалист педијатар, обновени се и подобрени условите за престој во Детското одделение при Општа

Повеќе

Генетски модифицирана храна пронајдена во Македонија

Ориз од кочанско и соини шницли на „Виталија“ повлечени од продажба бидејќи во нив биле пронајдени Генетски модифицирани организми (ГМО)

Повеќе

Дојрански ракувања - културна манифестација со 42 годишна традиција

Општина Дојран е организатор на традиционалната културна манифестација што датира од 1976 година 

Повеќе

ДСЗИ: Нема грешка во лекувањето на четирите деца со дијабет

На децата прв пат им бил откриен дијабетес кога биле донесени во болница, утврди Државниот санитарен здравствен инспекторат

Повеќе

Полнети домати

Предлог лесен летен ручек на кој организмот ќе ви биде благодарен

Повеќе

Заменик министерот за здравство Муса ги обвини родителите за нетретирање на

(Видео) Стабилна е состојбата на 14-годишното дете со дијабет, гевгелиското дете е стабилно на КАРИЛ, а случајот од Свети Николе е пратено на домашно лекување

Повеќе

МЗ за смртта на родилката Савиќ од Гевгелија

Министерството за здравство: да не се шпекулира со смртта на родилката додека не се добие обдукциониот наод, бидејќи може да не е поврзано со породувањето

Повеќе

Kрем супа од тиквички

Оброкот после кој нема да ви биде топло

Повеќе

Пораст на интервенциите за мозочни и срцеви удари

Поради промена на времето зголемен е бројот на повици на Брзата помош во Гевгелија

Повеќе

Нова лабораторија на „Ројал Медика“ отворена во Гевгелија

Десет годишниот професионален растеж на поликлиника „РОЈАЛ МЕДИКА“ од Богданци продолжува со отварањето на нова лабораторија за биохемиска  анализа во Гевгелија

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Деца од Гевгелија на бесплатно летување во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјална политика на РМ денеска 56 дечиња од Гевгелија заминаа на седумдневен бесплатен одмор во Струга

Повеќе

Заврши асфалтирањето на улицата „Мицо Шаренков“

Одлагањето беше поради нивелирање на шахтите од атмосферската канализација

Повеќе

Невремето во гевгелиско однесе 1,783 милиони евра штета

Комисијата за проценка на штети од елементарни непогоди утврди штети кај 322 физички лица и 14 правни субјекти на површина од близу 400 хектари

Повеќе

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.