Топ Новости >

Ликовната секција од ООУ „Крсте мисирков“ меѓу 5-те најдобри на меѓународна изложба

  • Вторник, Ное 14 2017

{flike}


 

Во силна конкуренција од 50 ликовни секции од Балканот, учениците од ликовната секција при ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија со својот проект се пласираа меѓу петте најдобри.
За таквиот пласман придонесе нивниот импозантен труд - Ајфелова кула висока три метра, а несекојдневноста на делото е што таа беше направена од над 3.000 пластични капачиња од сокови.
За тимскиот труд на 18 члената екипа млади уметници, заслужен е и нивниот ментор, наставникот по ликовно воспитување Михаил Петров. 

Експонатот го заслужи своето забележително место и внимание на изложбата на детки творби органзирана под мотото: „Творење и креирање дела од отпад од пакување“,  што ја организираа Колективниот постапувач со пакување и отпад од пакување „Еуро-екопак“ во соработка со Детскиот ликовен центар Скопје и Градското Здружение на ликовни педагови од Скопје.

Заради својата димензионалност и впечатливост !Ајфеловата кула од капачиња“ се најде и на насловната страница од каталогот за изложбата, што е секако дополнителен успех на ликовните творци од ученичките клупи на гевгелиското основно училиште.
Манифестацијата имаше меѓународен карактер со учество на ликовни секции од основни училишта од Македонија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина и привлече повеќе од 500 учесници и посетители.
Поставката на Изложбата беше отворена во Галеријата на Кинотека на Македонија.

Несекојдневниот експонат ги краси просториите на  ООУ „Крсте Мисирков“ како потсетник дека и отпадот може да биде искористен, а идејата инвентивно искористена за едно убаво здружно уметничко создавање.

 


Македонско лекарско друштво со признание за Д-р Дојранлиев

Гевгелискиот доктор Педијатар специјалист Ице Дојранлиев, единствен претставник од асоцијата на приватни лекари на Македонија е добитник на признание за особен придонес во пружењето на квалитетни

Повеќе

Еретички писма- нов роман на Стефан Марковски

Младиот гевгелиски поет и прозаист со нов книжевен запис, романот „Еретични писма“ во издание на Издавачкиот центар „Три“ од Скопје

Повеќе

Франкофонијата и пријателството

Изложба на цртежи во галеријата „Амам“

Повеќе

Дизајнерите откриваат каква венчаница одбра идната принцеза

БИДЕО: Венчаницата на Меган во споредба со венчаниците на Дајана и Кејт

Повеќе

Јубилеен концерт на КУД Бранд Петрушев од Богданци

30 години, песна, музика, настапи,меѓународни гостувања  и многу другарувања

Повеќе

Хуманоста на луѓето победи

Малиот Игор од Богданци утре заминува на операција во Турција

Повеќе

Влашка вечер традиционално по 16 пат во Гевгелија

Здружение на власите на општина Гевгелија „Мегленија“ и годинава по 16 пат ја организира традиционалната културна средба „Влашка вечер“

Повеќе

Влатко Стефановски со концерт во Валандово

Валандовската културна пролет со многу гости и настапи се' до Фолк Фест Валандово

Повеќе

Мурал на Гучи во Лондон

Уметничка реклама за лансирање на новата колекција на Гучи

Повеќе

Апел за помош

14 годишниот Игор од Богданци со тумор на мозокот, има потреба од итна операција во Турција за која му се неопходни 19.000 евра

Повеќе

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.