Јубилеен концерт на КУД Бранд Петрушев од Богданци

  • Петок, Мај 04 2018

{flike}


30 години, песна, музика, настапи, меѓународни гостувања и многу другарувања со членовите на Културно-уметничкото друштво „Бранд Петрушев“ од Богданци, деновиве споделен со домашната публика на сцената на Општинското основно училиште „Петар Мусев“.
Тридеценискиот јубилеј беше збогатен со гостувања на КУД „Извор" - Стари Бановци, Стара Пазова, и на уште две друштва од Република Српска БиХ: КУД „Писковица" - од с.Писковица, Бања Лука, и Фолклорниот состав „Бистрица - Верича".

- „Не дека се беше розево во овие 30 години. Имаше и подеми и падови, но секогаш успевавме со крената глава да продолжиме понатаму, а така ќе биде и во иднина. Напред и само напред во изучување на она што ни го нуди фолклорот.  Благодарност до Локалната самоуправа Министерство за култура на Р. Македонија и сите пријатели, помагатели спонзори без кои не би успеале. Најголема благодарност до многубројната, верна публика која секогаш е присутна на нашите настапи и е императив повеќе“, велат членовите на јубилејниот славеник.

Во духот на традицијата и децениски негуваниот фолклор на овие простори ве потсетуваме со едно оро од репертоарот на „Бранд Петрушев“ изведен од актуелните членови на друштвото, на јубулејниот концерт посветен на 30 годишниот растеж на ова друштво.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелиjа со ветер од 75 км на час

Денеска Гевгелија одолева на ветер со јачина од 21 метар во секунда што е

Повеќе

Со субвении на Владата до евтини авио линии за граѓаните

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска потпиша договор за

Повеќе

Вечер е Стара нова година, утре Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечер

Повеќе

11 години незаборав - Игор Ѓорески Хектор (1976-2008)

Со наклон кон паднатиот борец, Капетан Ѓорески - постхумно одликуван во воен

Повеќе

Продажба на градежни парцели за станбени објекти во Гевгелија

Општина Гевгелија објави на јавна продажба седум парцели наменети за изградба

Повеќе

Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

Повеќе

Игор Ѓорески Хектор - 11 години од трагичната смрт кај Блаце

Денес, 11 јануари 2019 година Македонија одбележува 11 години од трагичната

Повеќе

Патиштата во Гевгелија проодни

За 11 часа непречена работа низ улиците и локалните патишта во Гевгелија,

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 14 сантиметри снег

Веќе 12 часа, почнувајќи утринава од 8:10 часот, Гевгелија е под врнежи од снег

Повеќе

Првото новороденче во општина Гевгелија е женско

На Бадник, 6-ти јануари, во Општа Болница Гевгелија се роди првото новороденче,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.