Топ Новости >

Пораст на интервенциите за мозочни и срцеви удари

  • Среда, Јул 04 2018

 

Екипи на Брзата помош дневно интервенираат на 15 до 20 повици кај пациенти со нарушено здравје поради промената на температури, покачен крвен притисок, а расте бројот на повици и за симптоми на мозочни удари.

Овој период поради промена на температурите екипите на брзата помош имат повеќе работа. Лекарите советуваат да се почитуваат препораките.

Еден ден топло, нареден ден температурите помали и за 15 степени. Сето тоа влијае врз врз здравјето на луѓето.

Драстичните промени на температурите во претходните денови и големата влага, влијаеја врз бројот на пациенти со срцев удар. Најопасен е преминот од ладно на топло време, предупредуваат лекарите.

Лекарите велат дека ваквото време може да биде погубно за сите срцеви болни и покрај инфаркт може да дојде до покачување на притисокот и мозочен удар.

-„Промената на времето секако влијае врз хронично болните. Наглите промени на температурите се најпогубни за кардиоваскуларните болести, па затоа значително е зголемен бројот на случаи со срцеви и мозочни удари, висок притисок, промена на срцевиот ритам. Само во изминатите 2-3 недели со променливото време во Гевгелиската Општа Болница зголемен е приемот на пациенти со мозочен и срцев удар за 20%. Од друга страна, исклучително зголемената влага во воздухот штети на оние кои имаат проблеми со белите дробови, особено на оние кои имаат астма“- велат од гевгелиската Болница.

Високата температура во комбинација со влажност во воздухот ги шири крвните садови и тогаш доаѓа до опаѓање на крвниот притисок (хипотензија). Притисокот при хипотензија е толку низок што протокот на крвта не обезбедува доволно храна до мозокот, срцето и бубрезите, па може да доведе до нивно трајно оштетување, мозочен, или срцев удар. Кога температурите се изразито ниски, срцето почнува брзо да работи, бидејќи мора да однесе повеќе крв и кислород до сите делови од телото. Во тие случаи доаѓа до замор на срцето.

-„Сите хронично болни, особено оние кои имаат срцеви проблеми, мораат да водат сметка кога се надвор на екстремно високи температури и обратно, особено кога има чести нагли промени. За нив тогаш е најдобро да останат дома и да мируваат, без стрес, конзумирајќи повеќе течности и лесна храна“- предупредуваат лекарите.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.