Топ Новости

Грипот под контрола во Гевгелија, два смртни случаи во Македонија

Петок, 08 Февруари 2019

Во Гевгелија евидентирани 28 лица заболени од сезонски грип, а на ниво на државата до сезоната 2028/2019 евидентрани се 4.125 заболени

 

 

Петата недела од сезоната на грип во државата се евидентирани 1.252 пациенти заболени од грип. Од нив во Гевгелиската Болница евидентирани се и се лечат 28 пациенти.
Иако ова не е загрижувачка бројка на заболени, симптоматично е што 21 од нив се евидентирани како заболени од грип во текот на месец јануари, а седуммина се водат како болни од декември минатата година.

Во подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гевгелија, која е подружница на ЦЈЗ од Велес се' уште трае инунизацијата од грип по пат на вакцини кои се достапни за пацинтите.

Од возрасната слика на сега заболените се гледа дека на удар на вирусот се училишната и работно активната возраст од 15 до 64 години, кои ги има евидентирано 20 на број пациенти. Четворица заболени се на возраст од 5-14 години, тројца се постари од 64 години, а само едно е бебе со наполнети 4 месеци. Тоа укажува дека вирусот ги напаѓа сите возрасти и треба да се превземат мерки на претпазливост, да се пие витамин Ц за имунитет, да се мијат раце после контакт со болни лица, да се избегнува престој во затворени простории каде има присуство на повеќе луѓе.


Од Институтот за јавно здравје денеска соопштија дека грипот во државата однесе два живота- една девојка и едно пет годишно девојче, а остануваат еидентирани 1.252 заболени од сезонскиот грип.
Се очекува пораст на активноста на вирусот и достигнување на пик на сезоната на грип во текот на следните недели, се наведува во извештајот од ИЈЗ од Скопје.
Во сезоната 2018/2019 вкупниот број на заболени од грип изнесува 4.125. Споредено со истиот период од минатата сезона кога беа регистрирани 5.479 случаи, постои намалување на вкупниот број на пријавени случаи за 24,7 отсто, велат од ИЈЗ.

 

Last modified on Петок, 08 Февруари 2019 - 15:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.