Топ Новости

Грипот под контрола во Гевгелија, два смртни случаи во Македонија

  • Петок, Фев 08 2019

Во Гевгелија евидентирани 28 лица заболени од сезонски грип, а на ниво на државата до сезоната 2028/2019 евидентрани се 4.125 заболени

 

 

Петата недела од сезоната на грип во државата се евидентирани 1.252 пациенти заболени од грип. Од нив во Гевгелиската Болница евидентирани се и се лечат 28 пациенти.
Иако ова не е загрижувачка бројка на заболени, симптоматично е што 21 од нив се евидентирани како заболени од грип во текот на месец јануари, а седуммина се водат како болни од декември минатата година.

Во подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гевгелија, која е подружница на ЦЈЗ од Велес се' уште трае инунизацијата од грип по пат на вакцини кои се достапни за пацинтите.

Од возрасната слика на сега заболените се гледа дека на удар на вирусот се училишната и работно активната возраст од 15 до 64 години, кои ги има евидентирано 20 на број пациенти. Четворица заболени се на возраст од 5-14 години, тројца се постари од 64 години, а само едно е бебе со наполнети 4 месеци. Тоа укажува дека вирусот ги напаѓа сите возрасти и треба да се превземат мерки на претпазливост, да се пие витамин Ц за имунитет, да се мијат раце после контакт со болни лица, да се избегнува престој во затворени простории каде има присуство на повеќе луѓе.


Од Институтот за јавно здравје денеска соопштија дека грипот во државата однесе два живота- една девојка и едно пет годишно девојче, а остануваат еидентирани 1.252 заболени од сезонскиот грип.
Се очекува пораст на активноста на вирусот и достигнување на пик на сезоната на грип во текот на следните недели, се наведува во извештајот од ИЈЗ од Скопје.
Во сезоната 2018/2019 вкупниот број на заболени од грип изнесува 4.125. Споредено со истиот период од минатата сезона кога беа регистрирани 5.479 случаи, постои намалување на вкупниот број на пријавени случаи за 24,7 отсто, велат од ИЈЗ.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актерот Дац му подри метла на Заев

Инспириран од резултатите од првиот изборен круг и воздржаноста на некои од

Повеќе

Пендаровски води со 4.596 гласови

 

На петтите претседателски избори одржани во неделата, на 21 април,

Повеќе

Гевгелија го надмина законскиот цензус на излезност

 

Со излезност од 58,24% до 18:30 часот, според првичните податоци на ДИК,

Повеќе

Гевгелија до 13 часот со поголема излезност од државниот статистички пресек

 

Вкупниот гласачки капацитет на општина Гевгелија е ставен во функција

Повеќе

Претседателски избори 2019 - ден на гласање

 

 

Петтите по ред Претседателски избори во Македонија денеска се

Повеќе

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.