Меѓународниот ден на жената и годинава ќе биде одбележан со поетско-музичка манифестација посветена на сите жени, мајќи, сакани припаднички на понежниот пол.
„За тебе љубов моја“ е традиционална манифестација која на сцената на Народниот театар во Гевгелија ќе ги собере на едно место поетите, музичарите, сценските изведувачи, каде со своите настапи ќе го одбележат Денот на жената 8-ми март.

Настанот е закажан во средата на 6 март со почеток во 20 часот, како претпразнично загревање на сите кои ја заслужуваат честа да да го одбележуваат меѓународнит ден на жената - жените борци, жените работнички, жените мајќи, сите жени кои ги сакаме.

Манифестацијата се одржува по 17-ти пат како сценско-музички подарок за Осмомартовските славеници.
Почетоците на манифестацијата се во далечната 1995 година по идеја на Ице мурџев, слободен поет и Слободанка Мурџева, тогашен директор на градскта библиотека во Гевгелија. Од тогаш па наваму посебен организационен одбор се грижи за промоција на локалните и регионални поети и музичари во намера да дадат свој придонес во одбележувањата на 8-ми Март.
Настанот е во организација на Домот на културата од Гевгелија.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.