За жените, со љубов

Среда, 27 Февруари 2019

Претпразнична осмомартовска манифестација

 

 

Меѓународниот ден на жената и годинава ќе биде одбележан со поетско-музичка манифестација посветена на сите жени, мајќи, сакани припаднички на понежниот пол.
„За тебе љубов моја“ е традиционална манифестација која на сцената на Народниот театар во Гевгелија ќе ги собере на едно место поетите, музичарите, сценските изведувачи, каде со своите настапи ќе го одбележат Денот на жената 8-ми март.

Настанот е закажан во средата на 6 март со почеток во 20 часот, како претпразнично загревање на сите кои ја заслужуваат честа да да го одбележуваат меѓународнит ден на жената - жените борци, жените работнички, жените мајќи, сите жени кои ги сакаме.

Манифестацијата се одржува по 17-ти пат како сценско-музички подарок за Осмомартовските славеници.
Почетоците на манифестацијата се во далечната 1995 година по идеја на Ице мурџев, слободен поет и Слободанка Мурџева, тогашен директор на градскта библиотека во Гевгелија. Од тогаш па наваму посебен организационен одбор се грижи за промоција на локалните и регионални поети и музичари во намера да дадат свој придонес во одбележувањата на 8-ми Март.
Настанот е во организација на Домот на културата од Гевгелија.

 

Last modified on Среда, 27 Февруари 2019 - 20:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.