Топ Новости

Повратете ја енергијата на телото

  • Среда, Апр 03 2019

Лесни секојдневни три постапки ќе ве закрепнат и повратат желбата за активност и уживање во радостите на животот

 

 

Кога сте обврзани да ги завршите сите задачи, но немате сила или желба, обидете со овие три магични потези!

Понекогаш ни се случува да се чувствуваме без желба и празно. На тоа може да влијаат различни животни фактори, а понекогаш и банални работи како лошото време или недостаток на сон. Вратете ја енергијата на едноставен начин и направете го животот подобар.

Пијте многу вода

Обидете се да пиете колку што е можно повеќе вода секој ден. Д-р Алисон Кол открила дека за женското здравје несоодветниот внес на течности во телото е главен виновник за чувство на замор и мрзеливост. Ако е полесно за вас, заменете одредена количина на вода со природни чаеви или незасладена лимонада.

Комбинирајте протеини и јаглени хидрати

За најдобар енергетски поттик во истиот оброк, конзумирајте протеини и јаглени хидрати. Се разбира, бидете сигурни да биде што поздрава хранаta која ја конзумирате, како овошје, зеленчук, интегрален ориз, месо и житарици од цело зрно.

Прошетајте

Ако чувствувате чувство на замор и ако немате желба, одморете се 10 минути и прошетајте низ куќата, дворот или канцеларијата. Наместо телефон, со себе земете шише со вода и обидете се да го освежите вашето тело и на неколку минути да го одморите мозокот.

Пробајте ги трите чекори за ослободување од лажниот потиштен умор. Организмот ќе ви биде благодарен. 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

Членството во ЕУ на Хрватска и донесе 10,7 милијарди евра

Економијата на Хрватска инкасирала неповратни средства во износ од 1,9

Повеќе

Спасовски и чешкиот министер за внатрешни работи во посета на ГП Богородица

Потпишан договро од еден милион евра донација од Владата на Чешка за МВР за

Повеќе

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по

Повеќе

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во

Повеќе

Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.