Гевгеличанката Данче уметник во кујна

Сабота, 19 Декември 2020

Нашинката Данче Томашевиќ е од Гевгелија но живее со семејството во Нови Сад. Креативноста која таа ја споделува на социјалните мрежи се оброци за деца направени во интересно форми. Младата мајка на 3 годишниот Марко и 1,5 годишните Иван и Милан на ваков начин сакала да ги предизвика своите деца гледајќи ги цртежите направени од зеленчук, тесто, овошје да вкусат од приложеното во чинија. На таков начин тие се запознавале со храната која во други прилики одбивале да ја јадат. Познати ви се отпорите на децата кон брокулата, шаргарепите, зелката... Е, ова е инвентивен начин на Данче да се справи со отпорот кон непознатата храна, да предизвика интерес и низ смеа да се изеде снешко, зебра, кученце, елка ...

Со оглед на тоа што оваа година сите поминуваме многу повеќе време дома и со децата, Данче доаѓа до идеја за интересен начин на забава и анимација на дечињата. За време на карантинот од коронавирусот, 40-те дена дома ја активираат нејзината креативност и почнува да создава вистинска уметност во чинијата.
Таа вели дека за самата изработка на секој оброк не треба повеќе од 15-20 минути, но повеќе време губи во смислување на креацијата затоа што сака секое чинивче да биде оригинално и поинакво.

Празниците кои претстојата можат да Ве инспирираат и вие да пробате некои од креациите на Данче, или самите да искреирате нешно ново и да ги послужите во чинија како вкусен и за очи примамлив гарнир од храна за домашните, па и за гостите ако сте задоволни од сработеното.


.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Со Закон казината и обложувалниците подалеку од училиштата

Со измени на Законот за игри на среќа објектите од овој сектор, казина,

Повеќе

Гевгелија вечерва со висока загаденост на воздухот

Гевгелија вечерва на апликацијата „Мој воздух“ осамна на листата на градови во

Повеќе

Кај Прдејци утрово спречен шверц на мигранти

Денеска, во полноќните часови, поточно 01:00 часот после полноќ полицијта

Повеќе

Донација од НОЕЛ за Болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена -

Повеќе

Горивата поевтинуваат за 2 денари, од ноќеска на полноќ

Вонредна седница на Регултароната комисија за енергетика, во која бензините од

Повеќе

Почина Бранка Станковска - доајенот на македонското спикерство

Попладнево, во Скопје почина првиот глас на Радиотелевизија „Скопје“,

Повеќе

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.