Комбинацијата од руската вакцина Sputnik V и вакцината на AstraZenecа ќе штити две години

Среда, 30 Декември 2020

Во случај на сериозни мутации на новиот тип на корона вирус ќе биде неопходно ново истражување на ефикасноста на вакцините Sputnjik V и вакцината на AstraZeneca. Токму затоа Институтот Гамалеј и AstraZeneca потпишаа меморандум за соработка на развојот на вакцина против новиот корона вирус.

Директорот на Институтот за епидемиологија и микробиологија Гамалеј, Александар Гинтсбург, тврди дека комбинацијата од вакцините Sputnjik V и таа на AstraZenecа ќе обезбеди заштита од најмалку две години.

Тој во интервју за Rusija 24 TV изјави дека комбинацијата на тие два препарати ќе му овозможи на организмот да даде многу подобар имунолошки одговор и наместо 3-4 месеци, тој ќе биде заштитен барем две години.

Инаку, Институтот Гамалеј и AstraZeneca претходно потпишаа меморандум за соработка на развојот на новата вакцина против новиот корона вирус. Гинтсбург, исто така, истакна дека во случај на сериозни мутации на новиот тип на корона вирус ќе биде неопходно ново истражување на ефикасноста на вакцината Sputnjik V. Според него, моменталната мутација на вирусот не влијае значително на ефикасноста на вакцината.

„Доколку мутациите продолжат, ова може да биде причината да се размислува за дополнителни експерименти. Би морале да извлечеме серум од луѓето кои веќе се вакцинирале и така да се неутрализираат промените во високозаразниот сој на КОВИД-19 од Велика Британија, за да не дојде до ширење на новиот тип на вирус во нашата земја“ изјави Гинтсбург за Rusija-24 TV.


Извор: Al Jazeera Balkans.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

Министерот Спасовски во посета на ПС Гевгелија

Пo двоиполмесечен тек на градежните работи на објектот на Полициска станица

Повеќе

Приведени танчарки и сопственик во објект во Tетово

Вечерва, недела (10.01.2021 год.) полициски службеници од Одделот за сузбивање

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.