Топ Новости

Вардар го прегази Пик Сегед

Четврток, 25 Април 2019

Во четврт финалето од ракометната Лига на шампиони Вардар го збриша типуваниот фаворит Пик Сегет со убедливи 31 - 23.

Последниот гол во последните 2 секунди пред крајот на натпреварот од слободен удар го постигна Криштопанс со шут кој беше нефатлива бомба за унграскиот голман. Криштопанс е прв на табелата по постигнати голови на овој натпревар со осум погодоци, заедно со Караџиќ.

Македонскиот ракометен првак доминираше и во првото полувреме и на пауза замина со резултат од 14-12.

Разликата од осум голови ќе биде тешко дофатлива за реваншот во Унгарија што треба да се одигра на 5 мај. Ако Вардар се избори за победа на натпреварот на 5 мај оди во фајнлфор по трет пат со овој состав на тимот.

Вечерашниот натпревар одигран во спортската сала „Јане Сандански“ беше и последниот натпревар на овие ракометари на Вардар пред својата домашна публика. Вардарци за последен пат се поклонија како тим пред својата публика која громогласно ги отпоздрави.

 

 

Last modified on Четврток, 25 Април 2019 - 22:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.