Топ Новости

КК „Кожув“ со 1 поен поразен од МЗТ Скопје

Петок, 10 Мај 2019

Во Спортскиот центар „Јане Сандански“, синоќа во Скопје, гевгелиските кошаркари од КК „Кожув“ го изморија домаќинот до последната секунда и заминаа поразени дома со само еден поен разлика. Резултатот од 89:88 за МЗТ Скопје Аеродром беше постигнат во одиграното продолжение од пет минути. Последната победоносна тројка пред крајот на продолжението за домаќинскиот тим ја постигна Дамјан Стојановски.
Со оваа победа МЗТ Скопје ја задржа лидерската позиција на табелата во Суперлигата и по шестото коло. Иако во минатото коло го декласира актуелниот шампион Работнички со 22 поени разлика, за триумф над петтопласираниот во Суперлигата, „Кожув“ му беа потребни дополнителни пет минути за да слави со победа.

„Металците“ прво во регуларниот дел успеаја да се спасат од пораз, благодарение на поенот од слободно фрлање на Вудард, а во продолжението, капитенот Дамјан Стојановски со тројката во последните моменти успеа да донесе триумф на својот тим од минимални 89:88.

Токму Стојановски со 22 поени беше најдобар во редовите на МЗТ Скопје, додека 16 поени постигна Вудард. Кај Кожув се истакна Кесар со 20 поени и 11 скокови.

ТАБЕЛА: МЗТ Скопје 23-3, Работнички 21-5, Блокотехна 19-7, Гостивар 18-8, Кожув 13-13, Куманово 11-15.

 

 

Last modified on Петок, 10 Мај 2019 - 10:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.