Топ Новости

Стојаково ги пречека Рено јунаците

Понеделник, 05 Август 2019

Развиорени знамиња, колони возила следбеници, ракоплескања, поздрави со прегратки, селфиња и многу забава, така синоќа ги пречекаа жителите на Стојаково своите Рено јунаци кои пропатуваа 23.000 километри со олдтајмерот стар 41 година.
Џоко Шуклев и Ѓорги Николов се познати „рено авантуристи“ од ова богданско село. Минатата година тие ја реализираа турата „Од Стојаново до Ница со Рено 4“, а годинава нивната мисија траеше се' до кинеската престолнина Пекинг. Поминаа низ териториите на десет држави, осум на Европскиот континент, а две на Азискиот во период од пет недели и два дена, или точно 37 денови.

Бројните симпатизери на овие несекојдневни авантуристи, место спомени од нивните патешествија, синоќа на организираниот пречек во дворот на училиштето „Св Кирил и Методиј“ инсистираа да најават следна своја патувачка мисија. Постариот навигатор на „Рено авантурата“, Ѓорги Николов, немаше дилема дека авантурите ќе продолжат. Заедно со Џоко и двајцата го пречкртаа Пекинг на мапата излепена на каросеријата од Реното и напишаа следна дестинација - САД,  Рута 66.

Олдтајмерот со регистарски ознаки МК GE 8497 AB догодина ќе има 42 години, ама уште од сега ќе се спрема за новата авто авантура „Од Стојаково до САД со Рено 4“.

Колку ли возбуди ги чекаат „Рено јунаците“ до година можеме само да замислиме и да посакаме да бидат исто така креативни во нивните дописи на социјалните мрежи и да го споделуваат нивното доживување со Македонското знаме на територијата на Американскиот континент.

Америко, стојачани доаѓаат!

Last modified on Понеделник, 05 Август 2019 - 19:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.