Топ Новости

Трикратен светски првак во пливачки ултрамаратон

Среда, 11 Септември 2019

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев се искачи на пиедесталот на маратонот во Италија пливајќи од Капри до Неапол. Освојувајќи го третото место тој ја потврди светската титула во Светската серија на ултрамаратони. Ова му е трета титула по ред. Претходно обезбеди медал во 2015-та и 2017-та година.

Но, веста за ова извонредно спортско достигнување ја нема на медиумите од национален ранг. Токму поради тоа, преку социјалните мрежи се огласи неговиот брат Дарко Поп Ацев, кој напиша:

„Дечково, (пишува Дарко за својот брат Евгениј) трипати е победник на светската серија ултрамаратони (2015, 2-17 и 2019 година). Успех, недоволно вреден да се спомене на ниедна национална ТВ. Успех непрепознаен од ниедна фирма, успех недоволен за да има барем некаква помош од државата. Државата чии бои ги брани и повеќе од достојно ја претставува. Кој не осетил и не видел, не знае колку пот и одрекувања е тоа“, пишува Дарко.

„Е, овој дечко, сам си плаќа каде и да оди за да не претставува, а нема ниту еден денар работен стаж, ниту здравствено, ниту пензиско осигурување. Зошто? Затоа што решил да плива за Македонија. И како дал Господ, го прави тоа без никаква помпа, одбивајќи понуда да плива за друга држава
Искрено, ти се восхитувам на честа, скромноста и истрајноста. Добри спортисти има многу, ама добри луѓе многу малку...е, ти си еден од нив. Честитки, голем човеку“, пишува Дарко за Евгениј, со надеж дека можеби нештата ќе се променат.

Last modified on Среда, 11 Септември 2019 - 11:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

Кристијан Јованов е среќниот фаќач на крстот во Миравци

Денеска претпладне на браната Калица кај Миравци се одржа чинот на осветување

Повеќе

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам

На академик Георги Старделов, првиот од Македонија, вчера во Охрид му беше

Повеќе

Над 30 лица ќе запливаат на Водици во Гевгелија

Традиционалната манифестација на осветување на водите и пуштање на светиот крст

Повеќе

Власта го забрани со закон присилното извршување кај социјално загрозените

УСВОЕНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ кои целосно ги изземаат од извршување

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.