Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Илина Арсова го искачи највисокиот врв на Антарктикот

Понеделник, 30 Декември 2019

„Мисијата 7 врвови е завршена! Македонското знаме на врвот Винсон 4.892 мнв на Антарктикот со ладни раце, но топло срце“ - вака напиша макеонската алпинистка Илина Арсова на социјалните мрежи озваничувајќи го својот несекојдневен успех.

- „Со ова искачување станав прва жена од нашата земја и една од 60 во светот кои ги искачиле највисоките врвови на сите континенти (по Меснерова листа), како врвен успех во планинарските спортови. Незаборавно искуство и прекрасно чувство!“ вели Илина за своето остварување исполнета со чувство на среќа и спортски дострел.

Таа изрази огромна благодарност до Агенција за Млади и Спорт и Федерација за планинарски спортови, како и сите останати поддржувачи, спонзори и пријатели кои веруваа и беа со неа. „Нека ова биде поттик за сите вас да верувате во невозможното и да сонувате бидејќи со многу воља, упорност и труд, порано или подоцна соништата се остваруваат!“ додаде таа.

Илина остана забележана од македонската јавност по искачувањето на највисокиот врв на светот Монт Еверест (8.848 мнв) кое го реализира на 22 март 2013 и со тоа стана првата и единствена жена алпинист од Македонија која го достигнала овој врв. По потекло е од Скопје, но веќе неколку години живее во Охрид. Арсова може да се пофали дека се искачила и на највисокиот врв во Јужна Америка, Аконкагва, но и на десетина други највисоки точки во светот.
Оваа македонка досега успеала да се искачи на десетина врвови повисоки од 4.000 метри, на десетина на височина од 5.000 метри, четири врвови на 6.000 метри и еден врв повисок од 8.000 метри. За Македонија вели дека располага со атрактивни планини и врвови кои се интересни за искачување.
Од планините на Балканот ја посочува планината Олимп во Грција а во Турција, вториот по височина планиски врв во оваа земја, Суфан Даг. Арсова со уште пет други жени од светот е поттик за жените во Иран, да се занимаваат со овој спорт. Со денешното достигнување и искачените 7 највисоки врвови низ светските континенти станува инспирација и за други жени во светот.

Last modified on Понеделник, 30 Декември 2019 - 20:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.