Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Македониja ја победи Украина со 26:25

Петок, 10 Јануари 2020

Во драматична завршница на првиот натпревар од ЕХФ ЕУРО 2020 натпреварот на репрезентацијата на Македонија во дуелот со првиот противник Украина заврши со победа од 26:25.
Драматиката достигна врв во осумата секунда од крајот на натпреварот кога Украинците изедначија на 25:25. Во 59-та минута и 52 секунди капитенот на нашата репрезентација Киро Лазаров го превзеде последниот напад. Без размислување, непоколебливо Кире ја „лансираше“ топката без додавање директно во голот на Украина. Капитенот на МКД Репрезентацијата решително во напнатата завршница ги обезбеди првите 2 бода на Македонија на Европското ракометно првенство 2020.

Нашиот репрезентативен тим 45 минути доминираше со водство, на полувреме замина на пауза со резултат од 13:10, а во текот на второто полувреме достигнаа и резултат со 5 гола предност. Но, на теренот последните 15 минути се вжештија. Сепак бодовите птидоа кај непоколебливите и катапултот на Кире на 5 секунди од крајот на натореварот.

Одличен на голот беше нашиот Никола Митровски со реализирани 14 одбрани.

Организаторот на првенството за играч на мечот го порогласи нашиот Филип Талевски.


Last modified on Петок, 10 Јануари 2020 - 22:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.