Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Новак го освои победничкиот трофеј на Австралија опен 2020

Недела, 02 Февруари 2020

Со три освоени сета, од пет одиграни во четиричасовна игра против Доминик Тем, денеска српскиот тениски ас Новак Ѓоковоќ победи во финалето на „Австрајила Опен 2020“. Новак го започна мечот со освоен сет, Тим му ги одзеде двата наредни сета, а тој во разорна битка триумфираше во следните два, четвртиот и петтиот сет со една извонредна ментална снага да го претвори разочарувањето на публиката во своја победа (4-6; 6-4; 6-2; 3-6; 4-6)

Победата настапи на 14 минути пред полноќ во маратонската игра во Мелбурн, а церемонијата на носителот на пехарот се одржа на полноќ.

За Новак ова е осма победа од осум трунири во текот на годината, 17-ти по ред освоен грен слем во кариерата и враќање на првото место од АТП листата.
Last modified on Недела, 02 Февруари 2020 - 14:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нов дворед и тротоар до Градскиот пазар во Гевгелија

Со почетокот на уредувањето на тротоарите од двете страни на улицата „Миле

Повеќе

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.