Ако не се стави короната под контрола ќе нема ЛОИ 2021

Вторник, 28 Април 2020

Корона вирусот ги одложи, а сега го проблематизира одржувањето на Олимписките игри во Јапонија.
Претседателот на организацискиот комитет на Олимписките игри во Токио, Јоширо Мори предупреди, доколку коронавирусот не биде ставен под контрола тие нема да се одржат во 2021 година.

Мори за медиумите во Јaпонија изјави дека е невозможно ЛОИ во Токио да се одржат во 2021 година доколку нема решение за Ковид-19.

- „Нема да има олимписки игри во Токио доколку нема решение за Ковид-19, вложивме многу средства во организацијата, над 10 милијарди евра, ново одложување нема да има никаква смисла, нема решение за коронавирусот, нема да има игри“ – изјави Мори.

Органзаторите се во очекување на вакцина против корона, но бидејќи за неа се потребни најмалку 18 месеци за да биде одобрена и ставена во функција на заштита на спортистите учесници, не можно е тоа да се случи до најавеното одложување за летото 2021 година.

Олимписките игри само три пати се одложувани досега во историјата на спортот, 1916, 1940 и 1944 година поради светските војни.
Корона војната со здравствените сили ќе биде историски мотив за ново одлагање на ЛОИ.


Last modified on Вторник, 28 Април 2020 - 18:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Дојран посетителите добија бесплатни заштитни маски!

Викенд посетеноста во Дојран достигна размери блиски на летната туристичка

Повеќе

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.