На 1 мај гевгелискиот алпинист д-р Петков на 1000 метри до Монт Еверест

Петок, 01 Мај 2020

Гевгелискиот алпинист д-р Петков на Денот на трудот во 2018 година се искачи на висина од 7.800 метри од највисокиот светски врв Монт Еверест. Тоа е само 1.048 метри до самиот врв наречен „Капата на светот“.
Овде меѓународниот тим алпинисти предводен од англискиот водич Тим Моусдејл од Лондон, во кој беше и гевгеличанецот Петков, остана да преноќи три ноќи без боци за кислород, за аклиматизација и приспособување на телото и организмот на вонредно ледените услови на Еверест.
За еден ден од -5 степени тие стигнаа на терен каде температурата е -30 степени Целзиусови. Ваквиот вонреден напор, треба да се издржи три дена и три ноќи, под леденото тло на Кампот 3 каде ноќите се уште постудени и до -40 степени под нулата.
Експедицијата ја греат топли вреќи, шатори, решоа за загревање до топење на снегот за снабдување со вода и испробување на опремата за конечниот чин искачувањето на врвот Монт Еверест од 8.848 метри надморска височина.
Првомајското искачување до 7.800 метри е втoро по ред на седумчлениот тим алпинисти во кои е и гевгеличанецот Георги Петков. Истата рута ја реализираа и на 28 април, за еден ден од 7.200 м.н.в. до 7.800 м.н.в. Но, еднодневниот зафат за висинско искачување на 2.400 метри разлика надморска височина од Базниот камп сместен на 5.400 м.н.в. до Камп 3 на 7.800 м.н.в. со тродневен престој за аклиматизација е новиот 1-во мајски предизвик за овие ледено уверени алпинисти во својата намера да зачекорат на Покривот на светот.

После престојот во Камп 3 екипата се врати на нова аклиматизација на телото во Базниот камп. Потоа се очекуваше погоден временски џеб (погодни временски услови) за реализирање на конечната цел, освојување на „Кралицата на небото“, како што го нарекуваат врвот Монт Еверест луѓето во Непал.

Погодниот времеснки џеб се создаде на 19 мај 2018, но уште утрото пред тргнување гевгелискиот алпинист само станал од својот шатор и се срушил на земја. Била констатирана моментална смрт - срцев арест.
Во чест на првиот гевгелиски патник кон Хималаите, д-р Георги Петков, лекар специјалист инфектолог, толку неопходен во својата стручност и во ова време, инаку долгогодишен член на гевгелиското планинарско друштво „Кожуф“ - планинарите во спомен на хималајскиот патник од Гевгелија, востановија планинарски „Меморијал Д-р Георги Петков“, а неговите колеги од ПСК „Двете уши“ една година од годишнината на неговата смрт поставија спомен обележје на врвот Мала рупа во негова чест и сеќавање!

Поздрав до висините за тебе голем човеку!

 

Last modified on Петок, 01 Мај 2020 - 19:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.