Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Короната го одложи Адриа Тур - сите тенисери ќе бидат тестирани

Недела, 21 Јуни 2020

Пред почетокот на финалето на Адриа Тур во Задар, корона позитивниот извештај за бугарскиот тенисер Григор Димитров, го одложи турнирот и јавно известената публика на трибините за неколку минути ја напушти тениската арена. Сега, организаторот ги превзема сите мерки, сите учесници, соработници на тимовите и самиот протагонист и организатор на хуманитарниот турнир Новак Ѓоковиќ, заедно со сите останати учесници на Адрија Тур, да бидат тестирани на Ковид-19.

Бугарскиот тенисер Григор Димитров објави дека е позитивен на новиот коронавирус непосредно пред почетокот на финалето на Адрија Тур во Задар. Ова предизвика паника, а сите тенисери кои учествуваа на турнирот ќе мораат да бидат тестирани. Меѓу нив се Новак Ѓоковиќ, Александер Зверев, Андреј Рубљов, Данило Петровиќ, Пеџа Крстин, Нино Сердарушиќ, Марин Чилиќ и Борна Ќориќ.

За потсетување, поради состојбата на Григор Димитров, финалето на турнирот е откажано.
- „Само што ја примивме веста дека Димитров е позитивен на коронавирусот, ќе мораме да го откажеме финалето поради безбедноста на сите нас, тенисерите и сите луѓе“, изјави директорот на турнирот Горан Иванишевиќ.

Исто така ќе бидат тестирани и сите членови на организацијата, потврдија раководствените членови на Адрија Тур, Ѓорѓе Ѓоковиќ и Горан Иванишевиќ.

Иванишевиќ истакна дека пред три дена бил тестиран на коронавирус и дека бил негативен, но дека повторно ќе ги провери резултатите.

„Ова е огромен шок. Разговаравме со сите здравствени установи, Владата, кризниот штаб… Сите ќе се тестираат кои биле во контакт со него“, изјави Иванишевиќ.

Според српските медиуми, не е исклучено ниту Новак Ѓоковиќ да е позитивен на коронавирус, со оглед на тоа дека во измиантите десетина денови имаше интензивни контакти со Димитров, како во Белград, така и во Задар, каде играа и кошарка еден против друг.

Last modified on Недела, 21 Јуни 2020 - 22:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.