Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Златен медал за Валентина Узунова на трката „Титов врв Sky Race“

Понеделник, 29 Јуни 2020

Нашата атлетичарка од југот на Македонија, Валентина Узунова, во неделата 28 јуни ја истрча трасата од 21 километар на Титов врв, на надмораска височина од 2.100 метри и при тоа го освои Првото место и златен медал во нејзината категорија „Омилена трка“.

Нејзиниот матичен клуб, Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија се горди на постигнатото и велат: „Нашиот член Валентина Узунова, денес учествуваше на Titov Vrv SkyRace во должина од 21 км и искачување низ патеката од 2.100 метри! Учесниците беа соочени со разни временски услови кое го има планинското трчање, со сонце, магла, грмотевици и град. Валентина го освои првото место во нејзината категорија!“

Се работи за високопланински терен над 2000 мнв, карпест терен, а временските услови нагло го менуваа својот карактер, што е отежнувачки за тркачите, захтевен за учесниците, па затоа победуваат тие со најдобра физичка кондициона подготовка. После корона апстинирањето на спортистите од јавни спортски настапи ова е голем успех и достигнвање за Валентина.

Валентина стартуваше како 38ма по ред од вкупно 46 атлетичари во двете категории (мажи и жени), со број 31. Стартуваше, поради ковид мерките, во терминот од 2:51:00 часот, а на целта пристигна во 5:31:20 часот, што значи дека трасата ја истрча за 2 часа 30 минути и 20 секунди. Тоа нејзе и донесе 9-то место во комплетен пласман од сите учесниците од обата пола.

Победничкото трио кај машките учесници:
- Прво место и златен медал за Дејан Ангелоски со време од 2:39:47 ч.(нов рекорд)
- Второ место и сребрен медал за Александар Кирковски со време од 2:42:20 часа
- Трето место и бронзен медал за Атанас Анчевски со време од 2:52:00 часа.

Моќен подиум и кај женските учеснички:
- Прво место и златен медал за Елена Ртоска 3:43:11 ч. (нов рекорд)
- Второ место и сребрен медал за Сања Најдовски 4:01:23
- Трето место и бронзен медал за Ивана Пекевска 4:15:49 ч.

Секој натпреварувач доби уникатен метален „ФИНИШЕР медал“ за успешно завршување на тешкиот планински предизвик! Медалите се дело на „Pehar Skopje“. Заедно со освоениот златен медал нашата Валентина го понесе и медалот „ФИНИШЕР“ за учеството на планинарската трка „Титов врв Sky Race“.

На патеката од страна на организаторот беа обезбедени три точки (објекти) каде секој од тркачите можеше да се засолни, во случај на нагло влошување на времето и опасност од грмежи, и тоа во куќарката на крајот од жичарата Церипашина (на 3 км од старт), бункерот на КТ Антени 2.520 мнв (на 4,5 км од старт) и кулата на Титов Врв 2.747 мнв. Организатор на трката беше Планинарскиот клуб „Македон“ од Скопје.

Last modified on Понеделник, 29 Јуни 2020 - 01:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.