Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Златен медал за Валентина Узунова освоен на „Vodno-Matka Trail Marathon 2020“

Понеделник, 20 Јули 2020

Втор златен медал годинава за нашата атлетичарка Валентина Узунова“ членка на Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија, освоен годинава, во пандемски ограничените услови за спортување. Денеска таа истрча 26 километри, дел од трасата на „Vodno-Matka Trail Marathon 2020“ со време од 4:08 часа и го постигна својот рекорд и прво место од учесниците на овој трет по ред маратон.
Таа и оваа трка, како и сите останати, ја посвети за поддршка на болните од Пулмонална хипертензија, со цел поголема видливост на нивниотпроблем, потреба од здравствена заштита, лекови кои се скапи, а се не се на листата за набавка преку Фондот за здравство.

Пандемијата ги намали условите за изведување масовни спортски настани, но организаторите на трки им се досетија - со временски различен старт на секој од учесниците се обезбедува дистанца меѓу тркачите. Третото издание на Водно-Матка Треилс, организиран од ТРЕКС, годинава привлече голем број учесници, желни спортистина кои им недостасува спортскиот предизвик и возбуда. Трката има три должински траси: класичен маратон од 42 километри, „Водно-Матка Треил“ од 26 километри и полумаратон „Водно Треил“ од 21 километар.
Најдолгата има висинска разлика за искачување, во трчење од 3.100 метри што значи дополнителен напор за тркачите. Условите беа пријатновременски, но магливи. Се стартуваше после полноќ за најдолгата траса, а нашата Валентина за „Водно-Матка-Треил“ стартуваше после 5 часот изутрина, значи во мугрите. Нејзината висинска делница за искачување-истрчување беше 1.650 метри.

Трките во сите три должински одредници се одвива во околината на градот Скопје – на планината Водно и во кањонот Матка – област која изобилува со природни реткости и културни споменици од византискиот период.

Прв на целта меѓу мажите на 42 километарскиот маратон пристигна Дејан Ангелковски, со време од 3:08:58 часа. Втроопласиран Антонио Каранфилоски со време од 3:20:31 часа, а трет пристигна Александар Војнески Еленин со време од 3:32:04 часа.
На 42 км маратон од жените прва пристигна Сања Најдовски од екипата на „TREX“ со време од 4:20:16 часа. Ивана Пеќевска пристигна втора со време од 4:37:09 часа и трета Ерида Куршумлија од Косово со време од 5:11:27 часа.

На маратонот истрчаа вкупно 109 атлетичари-тркачи од Македонија и земји од соседството Србија, Грција, Бугарија, Словенија, Албанија, Косово, но и Германија, Велика Британија, Словакија, Унгарија, Франција, Романија, Финска и САД. Сепак победите ги понесоа момчиња и девојќи од Македонија, веројатно заради познатиот терен.

Во трката „Vodno-Matka Trail Marathon 2020“ беа пријавени повеќе од 250 учесници, но на терен истрчаа 177, а трасата долга 26 километри. со висинска разлика од 1.650метри, ја финишираа 173 тркачи. Резултатите се следни: Прво место мажи за Michael Van Baelen од Белгија (1:33:54 ч.), второ место за Марјан Бонев (1:33:52 ч.) за две стотинки побавен од првакот, и трето место з Иван Пешовски (1:41:18 ч.).
Во конкуренција жени: прво место за богданчанката која работи во Гевгелија и членува во гевгелиски атлетски клуб Валентина Узунова која истрча на патеката со број 569 и постигна резултат од (4:08:11 ч.), второ место за Сунчица Арсовска од ААК „Скобул“ и трето место за Станимирка Тасевска, исто така член на „Скобул“ од Македонија.

Нашата гевгелиска атлетичарка Узунова беше учесник на „Зимскиот ноќен полумаратон 2020“ што се одржа февруари во Белград, а понесе златен медали на трката до Титов Врв, трасата од 21 километар, на надмораска височина од 2.100 метри. Со тоа докажува дека и покрај пандемијата е во сериозна спортска кондиција за освојување медали и први места.

Инаку, трката на Матка се одржа во недела 19 јули со огромен број на учесници (близу 400) и голем дел организатори, навивачи и љубители на планинските убавини на Матка и погледот на околните планински опкружувања и секогаш белата убавица Шара.

ФОТО: од приватната ФБ колекција на Валентина за новта трка и новоосвоениот медал


Last modified on Понеделник, 20 Јули 2020 - 00:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.