Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Ѓоковиќ се извини: Жал ми е, не беше намерно…!

Понеделник, 07 Септември 2020

По инцидентот на УС Опен во кој Новак Ѓоковиќ упати (удри) топче ненамерно во правец на линијски судија и бранот реакции кај неговите фанови и спортската јавност, Ѓоковиќ со свој коментар на социјалните мрежи изрази жалење за настанот и ненемарната постапка, па напиша:

- „Целата оваа ситуација ме остави многу тажен и уништен. Проверив кај судијката и таа ми рече дека, фала богу, се чувствува добро. Жал ми е што и предизвикав таков стрес. Ова беше ненамерно. Не е во ред. Што се однесува до дисквалификацијата, треба да работам со мојата фрустрација и да ја претворам целата оваа ситуација во лекција за мојот раст како играч и личност. Им се извинувам на организаторите на УС Опен“, напиша Ѓоковиќ на својата Фејсбук страница.

Новак Ѓоковиќ синоќа беше дисквалификуван од Ју-Ес Опен откако за време на мечот со Пабло Карено Буста во осминафиналето по еден загубен поен со топче удри една од линиските судијки крај теренот.

Организаторите на турнирот во консултација со главниот судија веднаш му ја изрекоа најстрогата казна на српскиот тенисер и го исфрлија од грен слемот. Според правилата на турнирот, Ѓоковиќ можеше да мине и со поблага казна, односно со одземање поен и парична казна од 20.000 долари.

„Играчите не смеат да дивеат, на опасен или неодговорен начин да го удираат, шутираат или фрлаат топчето на спортскиот комплекс на кој се одржува турнирот, освен во обид да дојдат до разумен поен, а истото се однесува и на загревањето. Кршење на ова правило на грен слемот може да доведе до казна од 20.000 долари, за секој поединечен ваков прекршок. Во случај прекршокот да се случи за време на загревањето или мечот, може да се изрече казна и со одземање на поен. Заради појаснување на ова правило, злоупотреба на топчињата се смета удирање на топчето со намера тоа да оди надвор од теренот, удирање на топчето на опасен или неодговорен начин на самиот терен или удирање на топчето без свесност за последиците од тој удар“, стои во правилата на грен слем турнирите.

Ѓоковиќ го направи токму тоа, го удри топчето во фрустрација и за негова несреќа тоа заврши во вратот на линиската судијка. Иако Србинот веднаш се извини тоа не му помогна премногу. Главниот судија и организаторите решија да го исфрлат од Ју-Ес Опен, а според правилата дефинитивно имаат право да го направат тоа.

„Играчите во ниту еден момент не смеат физички да ги загрозат официјалните лица, противникот, гледачите или било кое друго лице на комплексот на кој се одржува турнирот“.

„Судијата во консултација со главниот супервизор на турнирот може да прогласи дисквалификација за било кое поединечно кршење на овие правила“.

Од ова се гледа дека Ѓоковиќ со право е дисквалификуван, но во исто време судијата и организаторот можеа да му прогледаат низ прсти, како на пример во случајот на Бедене на Синсинати пред 10 дена, кога со топче удри снимател.

Очигледно е дека Ју-Ес опен сакаше да направи пример од светскиот рекет број 1 и да демонстрира строгост. Ѓоковиќ остана и без наградниот фонд, односно 250.000 долари кои му следуваа за пласман во осминафиналето, а одземени му се и освоените ранкинг-поени.

 

Last modified on Понеделник, 07 Септември 2020 - 12:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Родителите од Миравци бараат настава со физичко присуство за учениците од VI до

Советот на родители при Општинското основно училиште „Климент Охридски“ од

Повеќе

Прием на првачињата во училиштата во Гевгелија

Централните општински училишта „Крсте Мисирков“ и Владо Кантарџиев“ од

Повеќе

„Викенд без ДДВ“ за корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“

Новата мерка „Викенд без ДДВ“ од Четвртиот пакет на економски мерки на Владата

Повеќе

Пресуда: 1,5 години затвор за Груевски, условна за Јанакиевски

Денеска судот изрече пресуда за предметот „Насилство во општина Центар“. На екс

Повеќе

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.