Студентка со попреченост го освои највисокиот врв во Грција

Сабота, 24 Октомври 2020

Грчка студентка со инвалидитет ја постигна својата животна амбиција да го достигне врвот на планината Олимп, највисокиот врв на Грција, носена врзана за грбот на пријател.

Елефтерија Тосиу, која цел живот беше врзана за инвалидска количка, на 5 октомври беше носена на самиот врв на Олимп главно од својот земјак, Мариос Јaнанаку, спортски тркач за издржливост на долги растојанија, кој веќе 50 пати ја има искачено планината висока 2.917 метри.

Двајца други пријатели помогнаа во носењето на Тосиу на одредената патека, но Јананаку ги изведе најтешките потези, вклучувајќи го и носењето кон последниот пристап до самиот врв.

- „Чувствата беа многу силни“, рече Тосиу (22 год.), студентка по биологија и јубител на екстремни спортови. „Бев среќна, се трогнав ... На крајот беше најинтензивно кога слеговме и сфативме што сторивме“, рече таа.

Тосиу и Јананаку, (28 годишен), двајцата од северниот грчкиот град Драма, се сретнаа за прв пат во септември преку заеднички пријател и таа му го раскажа својот сон.

Потребни беа 10 часа, но радоста го исплати заморот: „Нема ништо пореално од сонот“, напиша Мариос на инстаграм. Оваа несекојдневна спортско-пријателска сторија ја објави „Ројтерс“ и италијанска „La Stampa“.

 

Last modified on Сабота, 24 Октомври 2020 - 21:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.